Před 120 lety se narodil významný plzeňský skaut a odbojář Jožka Knapp
Významný plzeňský skaut a odbojář Josef (Jožka) Knapp – Maate se narodil 20. října 1900 ve Varšavě v Polsku. Rodiče se brzy přestěhovali do Plzně, kde absolvoval obecnou i reálnou školu. Do skautu vstoupil během studií, od vzniku Československé republiky se podílel na šíření skautingu v Plzni. Zemřel v koncentračním táboře Terezín v roce 1944.
Jméno Maate znamená v indiánském jazyce Bílý den, a to bylo skautské jméno Jožky Knappa podle hrdiny románu Jacka Londona Bílý den. Podle jiné teorie vzniklo Maate zkrácením slova Mannitou.
Ve třicátých letech minulého století byla pod vedením Josefa Knappa – Maate činnost skautů zaměřena na sport a tělesnou výchovu, organizovaly se stálé i putovní tábory, putovalo se pěšky i na kolech. V období ohrožení Československa nacistickým Německem se Jožka Knapp – Maate zúčastnil budování civilní protiletecké ochrany v Plzni jako velitel zpravodajské a spojovací služby. Do té zapojil také plzeňské skauty.
Pak přišla okupace a brzy přišel zákaz Junáka. Počátkem druhé světové války byla v Protektorátu Čechy a Morava obnovena civilní protiletecká ochrana pod názvem Luftschutz, do níž se Jožka Knapp – Maate zapojil jako odborník. V této organizaci vytvořil odbojovou skupinu, která se o rok později zařadila do plzeňského odbojového hnutí.
Při velkém zatýkání členů odboje 25.června 1944 byl gestapem zatčen a uvězněn v Terezíně, kde na následky vysílení a mučení 5. listopadu 1944 zemřel.
Za války se odbojové činnosti zúčastnili i mnozí další skauti z Knappova sboru, někteří přežili a dočkali se vítězného konce války, jiní během války položili svůj život na obranu své vlasti, jak jim přikazoval skautský slib.
V Plzni je po Josefu Knappovi pojmenováno Skautské středisko Jožky Knappa. Sdružuje pět dětských oddílů, dva oddíly rodinného skautingu a jeden klub oldskautů. Oddíly se dále dělí na menší skupiny, takzvané družiny.
Zdroj: www.skauti-plzen.cz
Editace textu: Marie Fialová