Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Poslední květnovou sobotu ožijí Plzeňské…

Poslední květnovou sobotu ožijí Plzeňské dvorky, nový projekt městské nadace

V sobotu 28. května se veřejnosti otevřou dvorky v srdci města. Nadace 700 let města Plzně připravila první ročník svého nového projektu nazvaného Plzeňské dvorky. „Akce bude mít několik rovin. Lidé se budou moci podívat do míst, která znají, i do těch, kam se běžně nepodívají. Na většině dvorků je připraven doprovodný program, čtyřikrát v průběhu dne se uskuteční komentovaná prohlídka všech a připravena je také zábavná stopovačka po jednotlivých dvorcích,“ přiblížila ředitelka Nadace 700 let města Plzně Alena Kozáková.

Ilustrační obrázek

Od 10 do 18 hodin ožijí dvorky domů v ulicích Bezručova 9 a 11, Dominikánská 5, Františkánská 11, Jungmannova 1, Kopeckého sady 10, náměstí Republiky 13, 23 a 35, Pražská 5, Sedláčkova 38 a Veleslavínova 27. Komentované prohlídky vycházejí v každou sudou hodinu, tedy v 10, 12, 14 a 16 hodin, a to ze dvorku Sedláčkova 38. Prohlídku je nutné si rezervovat předem zakoupením vstupenky v ceně 50 korun. Vstupenky jsou v prodeji v Muzeu strašidel v suterénu hotelu Central na náměstí Republiky.

Netradiční zážitek z poznávání dvorků nabídne městská hra – stopovačka Zažijte dvorky. Ta začíná tím, že si účastníci vyzvednou hrací kartu, s níž obejdou jednotlivé dvorky. Na nich je čekají rozmanité šifry, úlohy a aktivity. Hra nemá určený čas startu, hrací kartu si lidé mohou vyzvednout na dvorku Sedláčkova 38 kdykoli, jen je třeba počítat s tím, že celá stopovačka trvá zhruba dvě hodiny. Cíl bude v atriu Jungmannovy 1, kde čeká na úspěšné řešitele drobný dárek. Ve spolupráci s Nadací 700 let města Plzně ji připravují organizátoři, kteří v Plzni již několik let pořádají podzimní šifrovací hru PLŠI. Vstupy do jednotlivých dvorků budou moci návštěvníci identifikovat pomocí speciálního označení.

Nápad zorganizovat nový projekt začala nadace realizovat v únoru. „To, že se jej podařilo uvést do života, bylo možné pouze díky spolupráci týmu, který odvedl kus poctivé práce, a jejich nasazení a chuť byly pravdu obdivuhodné. Ať už se jednalo o zmapování vhodných dvorků, zpracování informací, grafické a fotografické práce, zapůjčení prostor, umělecká vystoupení. Většina z nich pomohla Plzeňským dvorkům na svět zcela bez nároku na honorář. Velmi si této spolupráce vážím a věřím, že bude znát na duchu akce,“ dodala Alena Kozáková.

Program (pdf, 1.68 MB)
Zveřejněno: 26. 5. 2016, Pecuch Martin