Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Pop-artová díla Josefa Rataje jsou k vidění…

Pop-artová díla Josefa Rataje jsou k vidění ve Smetanových sadech

Pop-artová díla Josefa Rataje jsou k vidění ve Smetanových sadech

Pop-artové portréty hráčů fotbalového klubu Viktorie Plzeň a ukázky další tvorby plzeňského malíře Josefa Rataje jsou k vidění ve Smetanových sadech. Panelová expozice s názvem RATAJ – ART byla zahájena vystoupením Brush Breakers, během kterého umělec před zraky diváků vytvořil nový portrét fotbalisty Pavla Horvátha. Vernisáž výstavy konající se pod záštitou náměstkyně primátora Evy Herinkové se stala spojením malby, hudby a tance.

Převážnou část obrazů Josefa Rataje tvoří portréty osobností a abstraktní díla, to vše malované ve stylu pop-art. Ten se zrodil uprostřed 50. let 20. století ve Spojených státech amerických jako reakce mladých výtvarníků na změny v poválečné společnosti. Otevíral umění běžným lidem, nebyl nijak složitý či hluboce duchovní, zdůrazňoval kýčovitost a barevnost obyčejna, byl vírou v ironii i moc image.

Výstava před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje potrvá až do 27. července.

Zveřejněno: 30. 6. 2014, Pecuch Martin