Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Podzimní festival Bonjour Plzeň nabídne…
Přečíst článek nahlas

Podzimní festival Bonjour Plzeň nabídne program po celý listopad

Plzenští frankofilové, příznivci vzdělávání a degustátoři se mají na co těšit. Alliance Française de Plzeň pořádá od 1. do 21. listopadu 2024 festival Bonjour Plzeň, který bude nabitý nejen francouzskou kulturou, ale i gastronomií a odbornými přednáškami. Festival Bonjour Plzeň se koná za finanční podpory města Plzně.

„Festival Bonjour Plzeň oslavující frankofonní kulturu se plzeňské veřejnosti představil už v roce 1992. Podzimní edice a další ročník festivalu pokryje programem celý listopad,“ uvedla ředitelka Alliance Française de Plzeň Jana Kozlová. „Po celý tento měsíc mohou navíc návštěvníci zavítat do prostor Alliance na náměstí Republiky, kde bude přístupná cestovatelská výstava obrazů malířky Terezy Maříkové zachycující atmosféru regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur,” dodala ředitelka s tím, že výstava bude přístupná vždy během otevírací doby Alliance.

241018_Bonjour_1

Ilustrační foto

Ve středu 13. listopadu festivalový program nabídne přednášku Romana Musila, ředitele Západočeské galerie, a to na téma české a francouzské výtvarné scény přelomu 19. a 20. století. Akce se uskuteční v Semlerově rezidenci a je přístupná zdarma.

Pro příznivce francouzské gastronomie je na 2. listopadu připraven den s vůní čerstvých croissantů, kávou a francouzskými specialitami v Midaru v Pařížské ulici. Ve festivalové nabídce jsou také kurzy pečení makronek a přípravy těsta na francouzské dezerty v kavárně Dream Up Coffee, konverzační večery a večery s raclette ve Fine France ve Skrétově ulici nebo degustace červených vín v prostorách Na břehu Rhóny Plzeň. Tam se zároveň 7. listopadu odehraje setkání s Gaëtanem Piresem, profesionálním tanečníkem z Divadla Josefa Kajetána Tyla.

Již tradiční nabídkou Bonjour Plzeň jsou projekce pořádané ve spolupráci s Filmovým klubem Plzeň. Proto bude 19. listopadu v kinosále Měšťanské besedy uveden vítězný dokument hlavní ceny na Berlinale Dahomey a na něj naváže projekce dobrodružného velkofilmu Hrabě Monte Christo. Promítat se bude i ve Francouzské alianci, a to dokumentární film Z Vysočiny do Auvergne, který pojednává o přátelství Henriho Pourrata a rodiny Reynkových.

Letošní ročník uzavře koncert divadelní a filmové herečky Chantal Poullain, která je oceňována za šíření francouzské kultury v Čechách a kromě divadelní činnosti vystupuje se svými chansony za doprovodu kapely saxofonisty Štěpána Markoviče.

Kompletní program, informace o vstupném a rezervacích na vybrané akce jsou uvedeny na webových stránkách www.bonjourplzen.cz nebo www.alliancefrancaise.cz.

Editace textu: Monika Krausová

Zveřejněno: 18. 10. 2024, Martin Pecuch

Plzeňské oslavy vzniku republiky
28. 10. 2024 - 28. 10. 2024