Podnikatelské vouchery podpoří i vývoj sběrače proudu pro elektrobus
Město Plzeň podpoří 15 žádostí ze svého programu Plzeňské podnikatelské vouchery 2015 – 16, který má za cíl podporovat spolupráci podniků a výzkumných organizací v Plzeňském kraji. Mezi žadatele rozdělí částku dva miliony korun. Celkem radnice zaevidovala 24 žádostí, zájem byl přibližně stejný jako před dvěma lety, kdy Plzeň podnikatelské vouchery vypsala poprvé. Smlouvy o poskytnutí dotace se všemi úspěšnými žadateli by měly být uzavřeny do 22. ledna 2016.
Ilustrační foto
„Program podnikatelských voucherů se osvědčil a je o něj zájem. Rozdíl oproti tomu minulému je v tom, že jsme ho otevřeli kromě univerzity i pro výzkumná centra v okolí Plzně. Také jsme upřednostnili v bodovém hodnocení ty, kteří zatím v tomto programu nečerpali finanční podporu u nás a ani v programu voucherů Plzeňského kraje. Snažíme se tak pokrýt co nejširší spektrum začínajících podniků v regionu,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas.
K podpoře byl navržen například projekt usilující o zlepšení vlastností nanovlákenné membrány, projekt směřující k inovaci sběrače proudu pro elektrobus nebo například projekt zaměřený na optimalizace linky na výrobu gumových hadic. „Podnikatelské vouchery jsou velmi jednoduchým, ale zároveň efektivním nástrojem, který vede firmy a výzkumné instituce k vzájemné komunikaci a spolupráci. Výzkumné organizace mohou nabídnout své kapacity a firmy si mohou vyzkoušet na menších projektech, jak spolupráce bude fungovat,“ doplnil náměstek. Velká část projektů plánuje využití služeb v oblasti vývoje softwaru. Jedná se například o různé druhy softwaru pro mobilní aplikace, novou komponentu pro konstrukční software nebo software pro standardizaci podnikových dokumentů. Služby výzkumných organizací jsou také často zaměřeny na optimalizaci výrobních procesů nebo na optimalizaci využívaných materiálů.
Mezi výzkumnými organizacemi jako poskytovateli služeb má jasnou převahu Západočeská univerzita v Plzni (ZČU). Celkem bylo k podpoře doporučeno 15 žádostí, čtyři žadatelé jsou zařazeni jako náhradníci, tři žádosti nesplnily podmínky kontroly a dva žadatelé od žádosti odstoupili. Částka dotace na žádosti, které vyhověly podmínkám programu, by byla celkově 2 493 416 korun, na projekt jsou městem alokovány dva miliony korun. „Podle pravidel hodnocení projektů byly bodově zvýhodněny malé a střední podniky a podniky mající sídlo nebo provozovnu v Plzni. Všech 15 žadatelů navržených k podpoře patří mezi malé a střední podniky a 13 z nich má sídlo nebo provozovnu na území města Plzně,“ uvedla Jana Klementová, jednatelka BIC Plzeň, které pro město projekt administrativně zajišťuje. Zkušenosti z minulého kola podle Jany Klementové ukazují, že díky spolupráci v programu voucherů vznikly ve firmách zajímavé inovace. Firmy a univerzity také na základě navázané spolupráce začaly řešit další nové společné projekty.
Text: Eva Barborková