Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Podmínky pro provozování taxislužby se mění

Podmínky pro provozování taxislužby se mění

Od 1. května 2013 začne platit novela zákona o silniční dopravě, která mimo jiné podstatně mění podmínky podnikání v taxislužbě.

Nová úprava reaguje zejména na požadavky kontrolních orgánů, cestujících, zohledňuje i zkušenosti z praxe. Hlavním cílem bylo podle ministerstva dopravy zjednodušit a zpřehlednit pravidla pro provozování taxislužby. Novela přesně vymezuje povinnosti dopravců a řidičů taxislužby a zpřísňuje sankce za jejich porušení.

Za taxislužbu bude nově považována současná příležitostná osobní silniční doprava (tzv. smluvní přeprava), včetně odvozu cestujících jejich vlastním vozem (tzv. drink servisy). Novela také stanovuje jasné podmínky pro provozování těchto služeb. Všichni řidiči musí splňovat předpoklad spolehlivosti a mít vlastní průkaz řidiče taxislužby.

Vozidla taxislužby už nemusí být označena přerušovanými černobílými pruhy a evidenčním číslem. Základním označením se stává střešní svítilna.

Pro řidiče taxislužby také končí vedení záznamů o době řízení vozidla, bezpečnostních přestávkách a době odpočinku. Nebude také nutné automaticky tisknout měsíční uzávěrky taxametru.

Vozidlo taxislužby bude možné evidovat pouze u jednoho provozovatele taxislužby a mezi dopravcem a řidičem musí existovat základní pracovněprávní vztah.

Podrobné informace najdete v příloze níže.

Zveřejněno: 3. 4. 2013, Pecuch Martin