Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňští goalballisté vybojovali mistrovský…

Plzeňští goalballisté vybojovali mistrovský titul, poděkoval jim primátor města

Plzeňští goalballisté vybojovali mistrovský titul

Zrakově postižení hráči goalballu z TJ Plzeň Start navštívili ve čtvrtek odpoledne plzeňskou radnici, za zisk mistrovského titulu v sezoně 2015/2016 jim poděkoval primátor města Martin Zrzavecký. Pět hráčů v doprovodu rodinných příslušníků a trenérky týmu seznámilo primátora s pravidly goalballu, speciálním míčem i brýlemi, které různě zrakově postiženým lidem nastavují stejné možnosti. Martin Zrzavecký se kromě jiného zajímal o asistenční psy a jejich výcvik, skupinu sportovců doprovázeli právě dva z nich.

Goalballisté mistrovský titul vybojovali přesně po 30 letech, z dvaceti zápasů jich v sezoně vyhráli celkem 18. Za ziskem titulu stojí především nejlepší střelec ligy Jan Bošek, který nastřílel 149 gólů. Skoro každá jeho čtvrtá střela se zastavila až v síti soupeřovy branky. Zásluhou Jana Boška přišlo do plzeňského týmu také několik mladších hráčů. Své především trenérské ambice chce mladý sportovec rozvíjet v Praze, kam z Plzně odchází. Plzeňský tým tak musí doplnit nový hráč. Právě na tento problém, kdy mladých zrakově postižených lidí, pro které je goalball vhodným sportem, je nedostatek, byl jedním z dalších témat společného setkání. V Plzni se nachází mateřská a základní škola pro zrakově postižené děti, stupeň středního vzdělávání však chybí. Proto musí mladí sportovci ze západočeské metropole většinou odejít za vzděláním, a tudíž i do jiného klubu. O vytvoření speciální třídy v rámci některé ze středních škol proto diskutoval primátor města s radním Plzeňského kraje Zdeňkem Honzem, který má v gesci oblast sociálních věcí a setkání se také zúčastnil.

Goalball je kolektivní míčový sport určený zejména pro nevidomé a slabozraké sportovce. Proti sobě hrají dvě tříčlenná družstva, cílem hry je dokoulet míč do soupeřovy branky. K určení jeho pozice využívají hráči sluch, neboť uvnitř míče se nachází rolnička, jež při pohybu zvoní.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 17. 6. 2016, Pecuch Martin