Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňští dobrovolní hasiči slavili založení…

Plzeňští dobrovolní hasiči slavili založení župy historickou jízdou a slavnostním setkáním

Plzeňští dobrovolní hasiči slavili založení župy historickou jízdou a slavnostním setkáním

Plzeňští hasiči si 130 let založení hasičské župy připomněli v pátek 31. května jízdou historických vozidel. V pořadí pátá propagační jízda zavítala tentokrát také do Plzně, projela z Petákovy ulice přes Americkou třídu do prostoru U Branky, kde si patnáct historických hasičských vozidel a stříkaček tažených koňmi mohli prohlédnout náhodní kolemjdoucí, ale i zájemci o hasičskou techniku.

Primátor Martin Baxa si tak odpoledne vyslechl oficiální hlášení velitele Petra Jůzka o průběhu jízdy, přivítal její účastníky a na slavnostní prapor zavěsil stuhu města Plzně. Všechny hasičské prapory pak požehnal plzeňský biskup František Radkovský, který si z rukou zástupkyně Městského sdružení hasičů v Plzni převzal patnáctitisícový šek na nové zvony do katedrály sv. Bartoloměje.

Slavnostním setkáním členů plzeňských sborů dobrovolných hasičů na plzeňské radnici vyvrcholily oslavy 130 let Plzeňské župní hasičské jednotky. Kromě dekorování slavnostního praporu primátorem Martinem Baxou byla na plzeňské radnici předána ocenění v podobě pamětní plakety členům hasičských sborů a významným osobnostem, mezi nimi i primátorovi Martinu Baxovi, který dobrovolným hasičům popřál hodně elánu a energie při jejich záslužné práci.

Plzeňská župní jednotka byla zaevidována 25. dubna 1883 pod číslem 61. V té době byla nejmenší župou v Čechách. Tvořily ji tři sbory s šedesáti osmi členy. První župní valná hromada byla svolána na neděli 3. června 1883.

V roce 1936 bylo v Plzeňské župě hasičských sborů 49. Po vzniku protektorátu dochází k reorganizaci hasičstva, vytvářejí se okresní hasičské jednoty a župy zanikají.

Zveřejněno: 31. 5. 2013, Pecuch Martin