Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňský veřejný prostor pomáhají měnit…

Plzeňský veřejný prostor pomáhají měnit zahraniční umělci

Slovenská sochařka, chorvatský výtvarník a maďarský spisovatel jsou dalšími umělci, kteří se účastní rezidenčních pobytů v rámci programu OPEN A.i.R. organizovaného společností Plzeň 2015. Rezidence nabízejí jedinečnou příležitost pro kontakt s umělci z celého světa. Jejich hlavním cílem je otevření plzeňské kulturní scény a výměna nápadů, tvůrčích zkušeností, postupů, technik a kontaktů.

Jedním z děl, které změnilo část veřejného prostoru v Plzni, je právě mozaika slovenské sochařky a výtvarnice Niny Šoškové v podchodu mezi ulicemi Resslova a Radobyčická. „Inspirovala jsem se ornamentem, který pochází z regionu Čičmany, který je mi blízký a kde mí rodiče vlastní chalupu zdobenou ornamenty v památkové rezervaci. Mozaiku či reliéf v podobě geometrické ornamentální výzdoby vycházející z kulturní tradice dotvářím vlastním motivem,“ říká Nina Šošková, která je na Slovensku mimo jiné i autorkou a kurátorkou mezinárodního festivalu umění ve veřejném prostoru MEDZICENTRUM.

Na 29. listopadu od 17 hodin chystá Nina Šošková v prostorách Fresh Air Gallery vernisáž výstavy s názvem PAZUCHY/ARMPITS, kde budou na velkoformátových fotografiích Leny Jakubčákové zachycena mužská i ženská podpaží.

Chorvatský umělec Vitar Drinkovič ve své práci zkoumá propojení lidského těla a technologie. Pro Plzeň připravuje dílo s názvem ZVUK TĚLA. Bude instalováno na vybraných místech v době od 8. do 14. prosince. V netradičních prostorách, jako je například katedrála sv. Bartoloměje, se budou lidé moci zaposlouchat do tlukotu svého srdce pomocí stetoskopů napojených na zesilovač.

Mihály Etlinger je mladý talentovaný spisovatel z Maďarska. V anglickém jazyce bude psát o dění v Plzni. „Jeho pobyt je výsledkem spolupráce s naším maďarským partnerem Pécs Writers' Program. V červenci se při měsíčním pobytu v Maďarsku prezentovala plzeňská spisovatelka Kateřina Sachrová,“ říká koordinátorka OPEN A.i.R. Tereza Svášková.

Umělecký rezidenční program OPEN A.i.R. podpořil od svého vzniku v roce 2012 více než 35 umělců. Letos se uskutečnilo 15 rezidenčních pobytů. V Plzni tvořili mimo jiné umělci z Japonska, Mexika, Holandska nebo Francie. Čeští umělci naopak vycestovali na Slovensko, do Maďarska a Holandska.

V roce 2015, kdy se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury, by do města na rezidenční pobyty mělo zavítat 18 zahraničních umělců. Plzeň 2015 naopak podpoří výjezd minimálně osm českých tvůrců.

Otevři si Plzeň 2015! v novém okně

Zveřejněno: 19. 11. 2014, Pecuch Martin