Plzeňský veřejný prostor pomáhají měnit zahraniční umělci
Slovenská sochařka, chorvatský výtvarník a maďarský spisovatel jsou dalšími umělci, kteří se účastní rezidenčních pobytů v rámci programu OPEN A.i.R. organizovaného společností Plzeň 2015. Rezidence nabízejí jedinečnou příležitost pro kontakt s umělci z celého světa. Jejich hlavním cílem je otevření plzeňské kulturní scény a výměna nápadů, tvůrčích zkušeností, postupů, technik a kontaktů.
Jedním z děl, které změnilo část veřejného prostoru v Plzni, je právě mozaika slovenské sochařky a výtvarnice Niny Šoškové v podchodu mezi ulicemi Resslova a Radobyčická. „Inspirovala jsem se ornamentem, který pochází z regionu Čičmany, který je mi blízký a kde mí rodiče vlastní chalupu zdobenou ornamenty v památkové rezervaci. Mozaiku či reliéf v podobě geometrické ornamentální výzdoby vycházející z kulturní tradice dotvářím vlastním motivem,“ říká Nina Šošková, která je na Slovensku mimo jiné i autorkou a kurátorkou mezinárodního festivalu umění ve veřejném prostoru MEDZICENTRUM.
Na 29. listopadu od 17 hodin chystá Nina Šošková v prostorách Fresh Air Gallery vernisáž výstavy s názvem PAZUCHY/ARMPITS, kde budou na velkoformátových fotografiích Leny Jakubčákové zachycena mužská i ženská podpaží.
Chorvatský umělec Vitar Drinkovič ve své práci zkoumá propojení lidského těla a technologie. Pro Plzeň připravuje dílo s názvem ZVUK TĚLA. Bude instalováno na vybraných místech v době od 8. do 14. prosince. V netradičních prostorách, jako je například katedrála sv. Bartoloměje, se budou lidé moci zaposlouchat do tlukotu svého srdce pomocí stetoskopů napojených na zesilovač.
Mihály Etlinger je mladý talentovaný spisovatel z Maďarska. V anglickém jazyce bude psát o dění v Plzni. „Jeho pobyt je výsledkem spolupráce s naším maďarským partnerem Pécs Writers' Program. V červenci se při měsíčním pobytu v Maďarsku prezentovala plzeňská spisovatelka Kateřina Sachrová,“ říká koordinátorka OPEN A.i.R. Tereza Svášková.
Umělecký rezidenční program OPEN A.i.R. podpořil od svého vzniku v roce 2012 více než 35 umělců. Letos se uskutečnilo 15 rezidenčních pobytů. V Plzni tvořili mimo jiné umělci z Japonska, Mexika, Holandska nebo Francie. Čeští umělci naopak vycestovali na Slovensko, do Maďarska a Holandska.
V roce 2015, kdy se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury, by do města na rezidenční pobyty mělo zavítat 18 zahraničních umělců. Plzeň 2015 naopak podpoří výjezd minimálně osm českých tvůrců.