Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňský pedagog a muzikolog Jaroslav Fiala…

Plzeňský pedagog a muzikolog Jaroslav Fiala oslavil pětaosmdesátiny

Stříbrnou pamětní medailí ocenil v úterý 25. února primátor Martin Baxa především profesní život docenta Jaroslava Fialy, dlouholetého člena katedry hudební kultury Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, hudebního historika, publicisty a glosátora hudebního dění. S Jaroslavem Fialou se setkal na plzeňské radnici u příležitosti jeho 85. narozenin.

Během svého čtyřiačtyřicetiletého pedagogického působení vychoval Jaroslav Fiala stovky mladých učitelů a svým publikačním dílem přispěl k propagaci katedry jako vědeckého pracoviště. Po příchodu do Plzně v roce 1965 se s velkým nasazením věnoval hudebním dějinám Plzně a Plzeňska. V posledním desetiletí své tvůrčí činnosti vydal řadu publikací o současných osobnostech plzeňského hudebního života v edici Portréty plzeňských skladatelů - Jan Slimáček, Jiří Bezděk, Jaromír Bažant, Karel Pexidr, Jan Děd a Portréty plzeňských interpretů - Virtuóz a pedagog Jaroslav Vlach, Houslista Miloš Macháček, Klavírista Jindřich Duras. Jako jeden z mála českých muzikologů se podílel na vydání Lexikon zur Deutschen Musikkultur (Mnichov, 2000).

Primátor Martin Baxa přijal na radnici Jaroslava Fialu, hudebního historika, pedagoga a publicistu, s manželkou

Zveřejněno: 25. 2. 2014, Pecuch Martin