Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňský divadelní režisér a herec Vendelín…

Plzeňský divadelní režisér a herec Vendelín Budil zemřel před 85 lety

Plzeňský divadelní režisér a herec Vendelín BudilPřed 85 lety 26. března 1928 v Plzni zemřel tehdy osmdesátiletý významný herec, režisér a divadelní ředitel Vendelín Budil. Pocházel z Prahy, kde již jako student reálky zkoušel své herecké umění na ochotnických jevištích. Od roku 1867 působil na pražských scénách. V letech 1902 – 1912 řídil Vendelín Budil Městské divadlo v Plzni, jehož činohra se v té době řadila svými uměleckými výsledky hned za Národní divadlo v Praze.

Za svůj Vendelín Budil nastudoval 1275 rolí, mezi ty nejvýznamnější patří úloh Richarda III. nebo Cyrana z Bergeracu. Jeho podobizna v roli krále Leara, která je považována za jeho nejproslulejší, dokonce visí v Shakespearově domě v anglickém Stratfordu. V Plzni nese jméno Vendelína Budila jedna z ulic v centru a také náměstí v Liticích.

Mezi jeho potomky se objevilo mnoha vynikajících herců, mezi nimi Jiřina a Evelýna Steimarovy, Jiří a Kristián Kodet a z nejmladší generace Vendula Rytířová, Anička Polívková či Bára Kodetová.

Zdroj foto: archiv Národního divadla v Praze

Zveřejněno: 26. 3. 2013, Pecuch Martin