Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňskou radnici navštívili zástupci…

Plzeňskou radnici navštívili zástupci Bjelovarsko-bilogorské župy

Dvacet členů chorvatské delegace z Bjelovarsko-bilogorské župy přijal na plzeňské radnici primátor města Martin Zrzavecký. Zástupce chorvatské župy, kterou lze jako územně správní celek přirovnat k našemu kraji, chorvatské podnikatele i akademické představitele doprovodil hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs. Právě Plzeňský kraj má s Bjelovarsko-boligorskou župou navázané dlouhodobé vztahy, mezi sebou spolupracují i kulturní a vzdělávací instituce obou krajů. Záměrem města Plzně je navázání přátelských vztahů s Bjelovarem, jedním z pěti významných měst chorvatské župy. „Právě spolupráce v oblasti mechatroniky, bezpilotních letadel a dronů i výměna zkušeností a poznatků je věc, o kterou město Plzeň velmi stojí,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký.

Bjelovarsko-bilogorská župa se rozkládá nedaleko chorvatského hlavního města Záhřeb. Na jejím území žijí dvě třetiny Čechů z celkové české populace v Chorvatsku, proto se setkání zúčastnili například i náměstkyně župana pro českou národnostní menšinu nebo člen Parlamentu Chorvatské republiky pro českou a slovenskou národnostní menšinu. Aktivita Čechů v chorvatské župě podnítila v minulosti navázání spolupráce s Plzeňským krajem.

Po přijetí primátorem města byla pro chorvatskou delegaci připravena prohlídka historické části Plzně, návštěva Techmania Science Center nebo plzeňského pivovaru. V rámci několikadenního pobytu v Plzni absolvují zástupci i pracovní seminář a jednání ohledně možností další spolupráce.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 24. 5. 2016, Pecuch Martin