Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňské mateřské a základní školy chtějí…

Plzeňské mateřské a základní školy chtějí lepší zabezpečení, žádají o dotaci

Ilustrační fotografie

Téměř tři desítky mateřských a základních škol v Plzni zažádaly o dotaci na lepší zabezpečení svých objektů, a to v programu vyhlášeném Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Peníze z dotace, jež by mohla pokrýt až 100 procent nákladů, chtějí použít nejen na rozšíření kamerového systému, ale také na nákup pohybových čidel, instalaci videotelefonů, zakoupení bezpečnostních zámků u vrat i vchodů, na vnitřní propojení učeben a podobně.

„Dotační program vypsaný ministerstvem reaguje na tragickou událost ve Žďáru nad Sázavou z poloviny října loňského roku. Jeho cílem je zajistit dostatečné zabezpečení škol,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas.

Podpora by měla jít zejména na nákup bezpečnostních prvků týkajících se dveří, zámků, kamer, závor, oplocení, osvětlení, záznamovou techniku, ale i montážní práce související s instalací zařízení nebo drobné stavební úpravy. Školy mohly žádat i na menší terénní úpravy vedoucí k zajištění lepší viditelnosti na přístupovou cestu ke svému areálu.

Základní školy v Plzni připravily požadavky za více než 1,7 milionu korun. Nejvyšší podporu, a sice téměř 570 tisíc korun, žádá 31. základní škola v ulici Elišky Krásnohorské. Peníze chce použít na kamerový systém pro zabezpečení vstupů do jednotlivých objektů školy.

V případě mateřských škol dosahuje požadavek téměř 2,8 milionu korun. Nejvíce se pokusí získat 61. mateřská škola v ulici Nade Mží, a to i pro své odloučené pracoviště v ulici Na Průhonu. Na pořízení devíti kusů videotelefonů by chtěla podporu ve výši zhruba 232 tisíc korun.

Přijaté projekty vyhodnotí výběrová komise ministerstva, dotace bude poskytnuta na základě rozhodnutí v průběhu 2. čtvrtletí roku 2015. Pokud školy s žádostí uspějí, musí akce zrealizovat do konce roku.

Zveřejněno: 7. 4. 2015, Pecuch Martin