Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňské infocentrum letos zorganizovalo už…

Plzeňské infocentrum letos zorganizovalo už tisíc komentovaných prohlídek

Foto: Účastníky tisící prohlídky letos zorganizované Turistickým informačním centrem přivítal v sobotu náměstek primátora Martin Baxa. Jednalo se o skupinu z Evangelické státní akademie v Norimberku. Kromě historického centra města si bavorští turisté  s průvodcem prohlédli také Loosovy interiéry a katedrálu sv. Bartoloměje.

Fotografie: Plzeň - TURISMUS

Rok 2015 je pro Plzeň v oblasti cestovního ruchu výjimečný. Důkazem toho je organizace více než tisíce komentovaných prohlídek centra města pro více než 25 tisíc klientů. V porovnání s uplynulými lety se jedná o několikanásobný nárůst. Symbolickou tisící skupinou se v sobotu 17. října stali návštěvníci z Evangelické státní akademie v Norimberku. Největší zájem je o prohlídky nejzajímavějších míst v historickém centru, často spojené s návštěvou pivovaru.

Zatímco za celý loňský rok uspořádalo Turistické informační centrum města Plzně 254 placených prohlídek pro téměř devět tisíc lidí, letos už jich eviduje více než tisíc. V říjnu hlavní turistická sezona končí, nicméně organizované skupiny do Plzně jezdí i v období adventu a na Silvestra. V celkovém součtu tak bude za rok 2015 prohlídek ještě víc.

„Snažíme se aktivně oslovovat nové klienty, ale i budovat co nejlepší vztahy s cestovkami a touroperátory, kteří do Plzně pravidelně jezdili i v předchozích letech.  Těší mě, že jsou s našimi službami spokojeni a do Plzně vozí stále více skupin,“ uvedla Zuzana Koubíková, ředitelka organizace Plzeň –TURISMUS, která infocentrum provozuje. „Zajímavý je téměř 50procentní nárůst u menších soukromých subjektů. Značnou část objednávek tvoří spolky, farnosti, firmy či dokonce rodiny,“ dodala Koubíková.

„Tento trend souvisí s úspěšnou mediální prezentací Plzně v zahraničí. Především v sousedním Německu o nás píší jak velké celostátní deníky, tak menší regionální periodika. Plzeň se tak dostává do povědomí tamních obyvatel a s přispěním titulu Evropské hlavní město kultury je pro ně atraktivnější než doposud,“ řekl první náměstek primátora Martin Baxa.

Většinu zájemců o průvodcovské služby tvoří německá klientela. Prohlídek v němčině je kolem 80 procent, deset procent návštěvníků absolvuje výklad v angličtině. Češi tvoří pouze sedm procent objednávek. Největší zájem je o klasický okruh, který turisty provede po nejzajímavějších místech v historickém centru, často spojený s návštěvou pivovaru. Ve velké oblibě jsou kombinované prohlídky, kdy skupina s jedním průvodcem absolvuje nejen základní prohlídku, ale společně si prohlédnou i další zajímavosti, jako jsou například Loosovy interiéry, katedrála nebo synagoga.

„Prohlídky připravujeme klientům dle jejich požadavků takzvaně na klíč. Většinou se jedná o běžné objednávky, ale občas se objeví i nestandardní přání. Za zmínku stojí například výklad z věže katedrály sv. Bartoloměje, pomoc při hledání předků na Plzeňsku či průvodce nočním životem v Plzni,“ uvedla Irena Benešová, vedoucí turistického informačního centra.

Plzeňské infocentrum letos zorganizovalo už tisíc komentovaných prohlídek

Zveřejněno: 19. 10. 2015, Pecuch Martin