Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňské farmářské trhy byly ve své páté…

Plzeňské farmářské trhy byly ve své páté sezoně úspěšné

Přestože Plzeňské farmářské trhy změnily v průběhu roku své stanoviště, z nádvoří hotelu Gondola a Pallovy ulice se přesunuly na náměstí Republiky, neubralo jim to na jejich atraktivnosti. Naopak organizátoři tvrdí, že se náměstí v prostoru před radnicí ukázalo jako praktičtější prostor.

Fotografie: E. Kriegerová

„Přístup vedení města a centrálního městského obvodu k Plzeňským farmářským trhům je v České republice ojedinělý. Někteří provozovatelé v jiných městech si často stěžují na přístup měst a městských částí. V Plzni naopak panuje shoda na prospěšnosti farmářských trhů nejen pro obyvatele města,“ uvádí Tomáš Popp, koordinátor trhů ze sdružení Envic.

Pátá sezona byla více než úspěšná. „V průběhu roku se na Plzeňských farmářských trzích objevilo 74 prodejců. Jsou to většinou farmáři, chovatelé hospodářských zvířat, pěstitelé zeleniny, uzenáři, pekaři, výrobci těstovin, džemů, paštik, sýrů a dalších mléčných výrobků a mnoha dalších vynikajících potravin. S více než 50 z nich spolupracujeme již pět sezon a zhruba 70 procent prodejců pochází z Plzeňského kraje a krajů sousedních,“ říká Popp.

Plzeňské farmářské trhy byly ve své páté sezoně úspěšné

Sdružení Envic klade důraz na kvalitu prodávaného jídla a snaží se vybírat ty nejlepší výrobce z tuzemska. „Ani po pěti sezonách jsme neslevili z kvality. Klademe důraz na prodej samotnými farmáři či zpracovateli. Návštěvníci nejvíce oceňují vysokou kvalitu, dohledatelný původ potravin a kontakt s pěstiteli či chovateli. Proto jsou právě Plzeňské farmářské trhy tolik oblíbené. Navíc podpora potravin z blízka představuje příležitost nejen pro samotné výrobce, ale i pro udržitelnou lokální ekonomiku, cestovní ruch a životní prostředí,“ dodává Popp.

Plzeňské farmářské trhy byly ve své páté sezoně úspěšné

Podle odhadů sdružení Envic jedna sezona Plzeňských farmářských trhů generuje tržby prodejců ve výši 12 až 14 milionů korun. Jedná se o finanční prostředky, které si malí výrobci vynikajícího jídla odváží na své farmy. Farmářské trhy jsou fenoménem, jehož obliba neklesá. Navíc jsou motorem rozvoje dalších prodejních kanálů faremních produktů. „Ekonomický efekt Plzeňských farmářských trhů je důležitý. Ale co mne těší neméně je, že ožívá centrum města, že se lidé setkávají, mluví spolu a celkově trhy přispívají k dobré atmosféře v našem městě,“ sděluje primátor Martin Zrzavecký.

V sobotu 20. prosince se uskuteční farmářské trhy v letošním roce naposledy. Začínají v 8 a končí ve 12 hodin.

Zveřejněno: 19. 12. 2014, Kriegerová Eva