Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňská zoo poprvé v historii odchovala…

Plzeňská zoo poprvé v historii odchovala mládě dikobraza kuandu obecného

Náměstek Martin Zrzavecký s dikobrazem kuandu.

Foto: Jaroslav Vogeltanz

Mezi nejvýraznější přírůstky letošního podzimu v plzeňské zoo patří první mládě jihoamerických stromových dikobrazů kuandu. Kmotrem nového přírůstku se stal ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký, který jej pojmenoval Horatio.

„Rezavě zbarvené mládě přišlo na svět 3. ledna.  Je první v zoo Plzeň a díky matce jde o druhou generaci narozenou v ČR,“ říká Martin Vobruba, tiskový mluvčí plzeňské zoo.

Kuandu je lesní, býložravý, převážně samotářský živočich. Jeho starší české označení zní bodlinatec chápavý. Má totiž ovíjivý ocas. Ve dne spíše odpočívá, v noci vyráží na výpravy.

Plzeňská zoo nyní chová 4 druhy dikobrazovitých hlodavců. U sibiřského srubu klasické dikobrazy, v pavilonu nosorožců dikobrazy neboli osináky filipínské, v africkém nočním pavilonu osináky africké Kuandu obecné a urzony kanadské. V ČR je dále chová a množí pouze zlínská zoo na Lešné, v Evropě jej chová dle webu www.zootierliste.de pouze jedenáct zoo, zato v USA a Kanadě přes 50 zoologických zahrad.

Zveřejněno: 13. 12. 2013, Mařanová Helena