Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňská zoo má druhé mládě vzácného…

Plzeňská zoo má druhé mládě vzácného nosorožce indického

Foto: Zoo Plzeň

Po třech letech a třech dnech se Manjule v neděli 5. února v 1:03 hodin narodilo druhé mládě, plzeňská zoologická zahrada se tak dočkala dalšího nosorožce indického. Mládě váží přibližně 47 kilogramů a je o něco drobnější než populární Maruška. Samice Manjula přitom druhé mládě čekala o šest dnů déle, březost trvala celkem 485 dnů.

„Porod byl velice rychlý a bezproblémový. Mládě je krásné a zdravé, velice rychle se postavilo na nohy a od té doby pije. Oba jsou v pořádku,“ uvedl mluvčí zahrady Martin Vobruba. Při porodu byli přítomni tři ošetřovatelé a zooložka.

Samec Baabuu, Manjula a mládě jsou jediní tři indičtí nosorožci v České republice. Pro zhruba 1800kilogramovou Manjulu, která se narodila v dubnu 2008 v berlínském Tierparku a od dvou let žije v Plzni, i pro samce Baabua je narozené mládě druhým potomkem. Baabuu, jemuž bude letos v listopadu 13 let, je s váhou 2300 kilogramů největší zvíře v plzeňské zoo.

První nosorožčí mládě v Plzni, oblíbená Maruška, na konci loňského dubna odcestovala do nového domova, do zoo Touroparc ve Francii. Tam na ni čekal nový partner jménem Fanindra. Když se narodila, vážila 55 kilogramů, za dva roky už byla její hmotnost 1070 kilogramů. Kmotrem se jí stal v roce 2014 americký rockový muzikant Alice Cooper.

Pavilon nosorožců v plzeňské zoo bude teď zhruba měsíc uzavřen, Manjulu i mládě je možné sledovat online na www.plzenvkostce.cz/webkamery.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 6. 2. 2017, Pecuch Martin