Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňská Sutnarka oslavila dvacítku.…

Plzeňská Sutnarka oslavila dvacítku. Připravuje na profesní život fotografy, animátory, ilustrátory, šperkaře, designéry a další

240426_Sutnarka_2

Zdroj fotografií: Facebook Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) v letošním roce oslavuje kulaté výročí – 20 let od založení Ústavu umění a designu, který se v roce 2013 transformoval v plnohodnotnou fakultu. Součástí oslav byl také společenský večer konaný v úterý 23. dubna 2024.

„Dvacet let existence kreativní fakulty, nesoucí jméno plzeňského rodáka a světového designéra Ladislava Sutnara, si zaslouží drobné ohlédnutí. Továrna pro umění, s láskou nazývaná Sutnarka, za dvě dekády ukázala, že má oprávněné místo v oblasti vzdělávání i v oblasti umění a kultury. Hrdě připomíná osobnost a odkaz tohoto světově proslulého Plzeňana. Fakulta každoročně přivádí na kulturní trh řadu významných uměleckých profesí – odborníky na animaci, fotografii, grafický design, průmyslový design, ilustraci, šperkařství, sochařství, audiovizi a další obory a také výrazným způsobem přispívá ke kultivaci veřejného prostoru,“ uvedla mimo jiné ve své řeči během slavnostního večera radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.

240426_Sutnarka_3

Společenský večer pro současné studující, absolventy, pedagogy, zaměstnance i významné partnery se konal přímo na Sutnarce. Jeho součástí byla módní přehlídka k výročí ateliéru Fashion design, který letos slaví 15 let své existence, originální výtvarná performance ateliéru Grafika a také taneční představení Square3, zaměřené na tanec na hraně světla a tmy.

240426_Sutnarka_4

Za vznikem fakulty stojí především odvážná vize ilustrátora, grafika a akademického malíře Josefa Mištery, která v roce 2004 vedla nejprve k založení Ústavu umění a designu. Ten se v následujících letech dynamicky rozvíjel, rostl a rozšiřoval portfolio vyučovaných oborů na bakalářském i magisterském stupni. „K dlouho očekávané transformaci Ústavu umění a designu na plnohodnotnou fakultu došlo 1. září 2013. V březnu následujícího roku fakulta přijala svůj jedinečný název Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara jako poctu česko-americkému designérovi a plzeňskému rodákovi,“ řekl současný děkan Sutnarky Vojtěch Aubrecht.

Ke dvacátému výročí si fakulta nadělila nový vizuál, který navrhla česká grafická designérka, pedagožka a vedoucí katedry grafického designu a ilustrace na Sutnarce Kristina Fišerová. Pestrobarevný motiv nahradil původní červené, černé a bílé plochy tvořící nápis Sutnarka.

240426_Sutnarka_1

Tvorbu Josefa Mištery představuje fakultní Galerie Ladislava Sutnara v Riegrově ulici v Plzni. Výstava s názvem Josef Mištera Still Going… se zaměřuje na tvůrčí rozmach prvního děkana v kontextu pandemie a s ní spojené izolace. Josef Mištera ve svém díle tematizuje české dějiny, obecné theatrum mundi s jeho lidskými absurditami, útrapami a nadějemi, ale jde i o pohled do vlastního zrcadla. Výstava je k vidění do 4. května a návštěvníci mohou dorazit i na komentované prohlídky.

Důvodů k oslavám je na Sutnarce ale mnohem více. Letní umělecká škola ArtCamp, která široké veřejnosti každoročně nabízí více než čtyři desítky kurzů, se letos koná už poosmnácté. „Nabídka kurzů se každý rok mění a pravidelně ji doplňují zajímavé novinky pod vedením zahraničních lektorů. Ti letos přijedou mimo jiné z Japonska, Belgie a Izraele,“ připomněl děkan Vojtěch Aubrecht. Milovníci umění se mohou těšit na kurzy videotvorby, virtuální reality, designu nábytku, umělé inteligence, fotografie, typografie, modelování sochařských portrétů, sítotisku nebo designérské práce. Přihlášky je možné podávat do 31. května.

Editace textu: Hana Josefová

Zveřejněno: 26. 4. 2024, Martin Pecuch