Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňská radnice se rozsvítí červeně.…
Přečíst článek nahlas

Plzeňská radnice se rozsvítí červeně. Podpoří tak dárce kostní dřeně

I letos se u příležitosti Světového dne dárců kostní dřeně, který připadá na tuto sobotu, červeně rozsvítí budovy po celém světě. Do osvěty a zároveň poděkování dárcům se zapojí také město Plzeň. Červeně totiž v sobotu bude svítit i plzeňská radnice, a to přibližně od 19 hodin do půlnoci.

240920_Svetovy_den_kostni_dren_2

Ilustrační grafika (zdroj: darujzivot.cz)

Dárců kostní dřeně neustále přibývá. A to nejen v Českém registru dárců krvetvorných buněk, ale v seznamech po celém světě. Právě dárci slaví v sobotu 21. září 2024 svůj svátek.

Na Světový den dárců kostní dřeně rovněž ocení Český červený kříž ve spolupráci s registrem hrdiny, kteří darovali život. „Poděkovat je to nejmenší, co můžeme učinit pro ty, kteří darovali kus sebe sama pro záchranu druhého člověka. Jsem vždy velmi rád, že se mohu setkat s takovými lidmi, pro které slovo obětavost znamená konkrétní čin, a ne jen slova. Věřím, že jejich příklad osloví další, aby zvážili vydat se touto cestou pomoci,“ řekl prezident Českého červeného kříže Marek Jukl. Ocenění i z jeho rukou letos převezme přes 30 lidí.

240920_Svetovy_den_kostni_dren_1

Ilustrační foto (zdroj: darujzivot.cz)

Ve světových registrech je více než 42 milionů lidí. Když lékaři, kteří hledají dárce pro svého pacienta, osloví registr, hledá se nejprve v českých databázích. Když se v nich dárce nenajde, hledání pokračuje v zahraničí. Optimální shoda je většinou v 10 z 10 imunitních znaků (tzv. HLA). V některých případech má nemocný v registrech dárců více, jindy se najde jediný nebo ani jeden. Proto je potřeba databázi neustále doplňovat. „Je to pro nemocného opravdu štěstí, když najdeme onu optimální shodu. Není to samozřejmost. A každý, kdo do registru vstoupí, zvyšuje naději, že to štěstí někdo jiný bude mít,“ vysvětlila vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk Marie Kuříková.

Text: Monika Krausová

Zveřejněno: 20. 9. 2024, Martin Pecuch

Finále Plzeň
20. 9. 2024 - 25. 9. 2024