Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňská filharmonie připravila pro novou…

Plzeňská filharmonie připravila pro novou sezonu zajímavý a pestrý program

Plzeňská filharmonie

Zdroj foto: www.plzenskafilharmonie.cz

Plzeňská filharmonie o. p. s. vstupuje do nové koncertní sezony, která je velmi významnou, protože její druhá polovina i 35. ročník raritního multižánrového festivalu Smetanovské dny spadá do roku 2015, tedy do roku naplňování projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury. Kromě rozšířené řady abonentních koncertů nabídne Plzeňská filharmonie také koncerty mimořádné, jako je například provedení Dvořákova Rekviem v katedrále sv. Bartoloměje. V průběhu sezony také několikrát vyjede do regionu a na velké turné po Německu. Nedílnou součástí programu jsou oblíbené zábavně-edukativní pořady pro žáky základních a základních uměleckých škol z Plzně a Plzeňského kraje.

„Plzeňská filharmonie opět potvrzuje své výjimečné postavení jako instituce nabízející nápaditým, promyšleným a obdivuhodným způsobem tu nejvyšší možnou kulturní hodnotu, strhující záseky a zve nás do světa emocí a fantazie, které v nás hudba vyvolává,“ uvedl k nadcházející sezoně Plzeňské filharmonie primátor Martin Baxa.

Do velké symfonické řady A přijali pozvání sólisté světových jmen jako například Josef Špaček, Anne Queffélec či Chloë Hanslip. Jsou zde zařazena i vokálně-instrumentální díla. V Plzni vystoupí Pražský filharmonický sbor, Sukův komorní orchestr a prvotřídní čeští pěvečtí sólisté Aleš Briscein nebo Ivan Kusnjer. Janáčkův Amarus se bude přímým přenosem vysílat do evropského prostoru EBU, který pokrývá zhruba 33 evropských zemí. Řadu uzavře Beethovenova Symfonie č. 9 „Óda na radost“ či kompletní provedení Smetanova cyklu symfonických básní Má vlast.

Do klasické řady B přijal pozvání fenomenální ruský trumpetista Sergej Nakarjakov, dále sem patří tradiční Novoroční galakoncert, provedení Ravelova Bolera a Orffovy Carminy burany, koncert podporující držitele ceny Plzeňský Orfeus, jež je každoročně udělovaná Nadací 700 let města Plzně, či koncert Kyoto Symphony Orchestra.

Řada C je nazvána „Napříč žánry“ a v ní si s Plzeňskou filharmonií posluchači „zaswingují“ s Ondřejem Brzobohatým, spolu s dirigentem Carlem Topilowem sem zavítají muzikálové hvězdy Lindsey Falduto a Daniel Fosha z New Yorku a hold vzdá Plzeňská filharmonie i králi české dechovky Josefu Poncarovi.

V rámci řady D „Dětem“ zazní dva koncerty, zbrusu nový s názvem Jsem Moojok Ojaak neboli Pojídač medvědů a již hraný a oblíbený Filharmoníček a ztracená písnička.

Plzeňská filharmonie je od roku 2013 hlavním pořadatelem a organizátorem Mezinárodního festivalu Smetanovské dny v Plzni. Tedy i v nadcházející sezoně se uskuteční v její režii v období od 2. do 29. března 2015 již 35. ročník tohoto festivalu s velkou tradicí.

Šéfdirigentem je Tomáš Brauner, hlavním hostujícím dirigentem se nově stal Ronald Zollman.

Zveřejněno: 9. 9. 2014, Pecuch Martin