Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňská filharmonie doprovodí taneční…

Plzeňská filharmonie doprovodí taneční představení belgické skupiny Les SlovaKs

Foto: Bart Grietens

Evropskou sezónu divadla a tance, která je jedním z větších celků programu projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015, zahájí v Novém divadle belgický soubor Les SlovaKs za živého doprovodu třiatřicetičlenného tělesa Plzeňské filharmonie.

Představení Fragments je tragikomedií reflektující spletitost a protiklady lidského života, zábavným představením plným profesionálního tance, expresivního humoru a kouzelných okamžiků. „Jde o malé anekdoty a konkrétní i abstraktní úryvky příběhů ze života. Každý z nás si vytvořil určitý sen, který na jevišti představuje, a zbytek skupiny mu pomáhá ho ztvárnit,“ sděluje Peter Jaško. Představení vznikalo zhruba deset týdnů, soubor s ním dosud navštívil dvanáct zemí celého světa, jako je například Belgie, Francie, Holandsko, Německo, Španělsko, Korea, Kostarika, USA či Kongo.

Pětici tanečníků, kteří jsou zároveň tvůrci a choreografy, doprovází při představení třiatřicetičlenný smyčcový orchestr, jímž bude v Plzni v lednu 2015 právě Plzeňská filharmonie pod vedením dirigenta Stevena Decraene. Autorem hudby je Simon Thierrée. „Pro Fragments jsem složil specifickou hudbu, do které jsem promítl vliv romantismu a středoevropskou kulturní tradici, tedy alespoň jak ji vnímám já z perspektivy Francouze. Střídají se v ní rytmické, dynamické a tajemné části, na které tanečníci reagují,“ prozrazuje skladatel. „Je to velmi inspirativní spolupráce, navíc půjde o naše vůbec první vystoupení v Novém divadle,“ těší se na premiéru ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová. Martin Kilvády, jeden z tanečníků, ji doplňuje: „Doprovod současného tance živým hudebním tělesem je rarita a pro nás výjimečná zkušenost. Ze spolupráce jsme nadšeni a věřím, že i pro diváky to bude neobyčejný zážitek.“

Unikátní jednorázové spojení energického současného tance umělců se slovenskými kořeny s živou hudbou, které se uskuteční ve dnech 22. a 23. ledna, předznamená další hostování nejzajímavějších evropských i českých tanečních a divadelních souborů, na které se Plzeň může těšit po celý rok téměř každý měsíc. Budou jimi například Les Ballets Bubeníček, Sasha Waltz and Guests, Théâtre du Jeu de Paume, Le Manége Mons, Cirk La Putyka, DaeMen a další.

Dnes velmi úspěšný soubor Les SlovaKs založili v roce 2006 slovenští Martin Kilvády, Milan Tomášik, Peter Jaško, Anton Lachký a Milan Herich, kteří působili ve známých skupinách současného tance, jako jsou například Ultima Vez Wima Vandekeybuse nebo Akram Khan Company. Kromě mnoha let taneční dřiny a píle je spojuje národnost, svoboda a obrovská chuť tančit. Bývalí absolventi banskobystrické Konzervatoře J. L. Bellu a  prestižní školy P.A.R.T.S. v Belgii v současné době žijí a tvoří v Bruselu.

Otevři si Plzeň 2015! v novém okně

Zveřejněno: 21. 1. 2015, Kriegerová Eva