Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňané si připomněli výročí narození…

Plzeňané si připomněli výročí narození Tomáše Garrigua Masaryka

Vzpomínkovým aktem si v úterý 7. března připomněli Plzeňané 167. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Zástupci Plzeňského kraje, města Plzně, Západočeské univerzity, policie a dalších subjektů položili věnce u Památníku národního osvobození na Masarykově náměstí.

Primátor Martin Zrzavecký ve svém projevu zmínil Masarykův vztah k Plzni, kterou prezident několikrát navštívil. Podle historických pramenů se zasloužil o osud plzeňské Škodovky po první světové válce, tedy v době, kdy pro ni nastala těžká situace a uvažovalo se o tom, zda podnik zestátnit nebo zavřít. Prezident Masaryk tehdy řekl, že uzavření Škodovky nepřipadá v úvahu, mimo jiné i kvůli sociálním aspektům, neboť podnik dával práci tisícům lidí, a to i mnoho let poté.

„Rozsáhlé vzdělání filozofické, historické a sociologické, znalost cizích zemí a jazyků, významná činnost vědecká a pedagogická, dlouholetá politická zkušenost stranická i poslanecká, vysoká osobní morálka, střídmý život a v neposlední řadě také důstojné vzezření a vystupování - tím vším založil Tomáš Garrigue Masaryk v české politické tradici příklad státníka, který byl pro jeho nástupce téměř nedostižným vzorem. Je mi velkou ctí, že si společně takovou osobnost můžeme připomenout,“ dodal primátor.

Z vedení města Plzně se vzpomínkového aktu zúčastnili také náměstkyně primátora Eva Herinková a náměstci Martin Baxa, Pavel Kotas a Petr Náhlík.

Text: Marie Fialová

Zveřejněno: 8. 3. 2017, Pecuch Martin