Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňané se registrují do soutěžní kampaně…

Plzeňané se registrují do soutěžní kampaně Do práce na kole

Ilustrační foto

Studenti, zdravotní sestry, policisté, zaměstnanci firem a mnoho dalších se nyní zapojuje do čtvrtého ročníku soutěžní kampaně Do práce na kole. V Plzni se, stejně jako téměř v 30 dalších českých městech, bude v průběhu května jezdit do zaměstnání na kole, zapojit se mohou ale i běžci, chodci nebo vozíčkáři. Projekt si klade za cíl ulehčit situaci obcím s přetíženou automobilovou dopravou a přivést co nejvíce lidí k šetrnějšímu způsobu dopravy. Pro zapojení do soutěže stačí vytvořit s kolegy dvou až pětičlenný tým, zaregistrovat se a jezdit v průběhu května co nejčastěji do práce na kole, koloběžce, chodit pěšky nebo běhat.

„Městská cyklistika k životu ve městech patřila od vzniku prvních bicyklů, v posledních 25 letech si každý chtěl pořídit co nejlepší či dokonce největší osobní automobil. Jenže auta už se do měst prostě nevejdou. Jednou z cest je restrikce, tedy zpoplatnění parkování, druhou je využívání městské hromadné dopravy a příměstské dopravy. Třetí cestou, nejzdravější pro život ve městě, je používání kola. A více kol znamená méně aut,“ uvedl Petr Náhlík, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí, který převzal nad plzeňskou kampaní záštitu.

Zájemci se mohou registrovat až do 30. dubna na adrese www.dopracenakole.cz. Prozatím je přihlášeno 185 soutěžících z 57 firem. Loni se v Plzni zapojilo přes 245 účastníků v 66 týmech, najezdili 40 297 kilometrů. Organizátoři věří, že přilákají dvojnásobný počet lidí, pomoci by tomu měly i doprovodné akce jako veřejné cyklodílny, akce Kafe na triko nebo závěrečná party s vyhlášením výsledků. Každý tým, který během května najede průměrně alespoň dvě třetiny jízd do práce a z práce na kole (nebo ujde či uběhne), má šanci vyhrát. Odměněni budou ale také ti, kdo našlapou nejvíce kilometrů nebo budou nejkreativnější.

V Plzni kampaň organizují iniciativa Plzeň na kole a Klub cestovatelů Plzeň za podpory Nadačního fondu Zelený poklad.

Text: Eva Kriegerová

Obrázek z grafiky kampaně