Plzeňané opět prožili konec války, zhlédli rekonstrukci příjezdu americké armády
Poslední dny druhé světové války v Plzni dnes na náměstí Republiky mohly prožít zhruba tři tisíce lidí. Na 150 účinkujících z různých zemí světa pro ně připravilo historickou rekonstrukci příjezdu americké armády a ukázku přestřelky s německými odstřelovači ukrytými ve věži katedrály sv. Bartoloměje, hlavní dominanty náměstí.
Lidé včetně řady pamětníků tehdejší události a také samotných amerických a belgických veteránů se tak vžili do kůže Plzeňanů, kteří tehdy v nervózním květnovém ránu roku 1945 očekávali blížící se konec války i celé okupace hitlerovským Německem. Byli svědky toho, jak do Plzně přijela americká 16. obrněná divize a v čele s tanky obsadila náměstí. Ve chvíli, kdy euforické obyvatelstvo začalo vítat osvoboditele, strhla se střelba a propukla panika. Po přestřelce byla zajata skupina Němců ukrytých v kostele, poslední ohnisko odporu v Plzni tak bylo zlomeno.
Rekonstrukci předvedlo přibližně 150 osob z klubů vojenské historie 4. obrněné divize z Pelhřimova a dalších vojenských historických klubů nejen z Čech, ale i z Evropy a zámoří. Na náměstí dnes vjeli na unikátních historických tancích, obrněných vozidlech a dalších strojích, které se zúčastnily bojů 2. světové války. Dav zhruba tří tisíc Plzeňanů tleskal nejen účinkujícím, ale také americkým a belgickým veteránům, jež ukázku sledovali z oken jednoho z hotelů na náměstí. Řada občanů se neubránila dojetí.
Z pódia k lidem promluvila také vnučka generála Pattona, jenž velel vojákům, kteří do západních Čech včetně Plzně přinesli svobodu, Helen Patton. „Jsem úplně nadšená, bylo to perfektní, profesionální,“ uvedla. Plzeňany pozvala na nedělní odpoledne, kdy na náměstí zahraje velký jazzový orchestr, s nímž Helen Patton zazpívá.
„Je skvělé, že si Plzeň Slavnosti svobody umí užít. Přestože oslavy teprve začínají, je vidět, že 70. výročí osvobození táhne,“ zhodnotil ukázku primátor města Martin Zrzavecký. Podle jeho prvního náměstka Martina Baxy dala rekonstrukce lidem zažít pocity, jaké měli obyvatelé města a osvoboditelé na stejném místě, tedy na náměstí Republiky v Plzni, v květnu 1945.
- Informace o programu Slavností svobody 2015 najdete na www.slavnostisvobody.cz