Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň získala cenu Meliny Mercouri a s ní i…

Plzeň získala cenu Meliny Mercouri a s ní i finanční dotaci

Projekt Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 obdrží cenu Meliny Mercouri, tedy finanční dotaci ve výši 1,5 milionu euro z evropských zdrojů. „Ocenění je důkazem toho, že náš projekt je opravdu úspěšný, funguje dobře a že splňujeme to, co od nás Evropa čeká. Jinak bychom cenu nedostali. Plzeň na sebe může být hrdá,“ říká primátor a zároveň předseda správní rady společnosti Plzeň 2015 Martin Baxa.

„Je to velký úspěch nejen celého týmu, který na projektu tvrdě pracuje, ale také ocenění spolupráce s několika desítkami institucí a partnerských organizací v Plzni i regionu, kteří s námi program Evropského hlavního města kultury 2015 chystají. Náš dík patří nejen jim, ale i všem Plzeňanům, kteří žijí kulturou a pomáhají nám rozvíjet místní dění. V posledních měsících cítíme rostoucí podporu veřejnosti i sílící zájem ze strany zahraničních turistů,“ dodává ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek.

Monitorovací panel Evropské komise doporučil udělit cenu Meliny Mercouri Plzni v dubnu letošního roku. Rozhodnutí Evropské komise potvrzuje, že přípravy programu největší české kulturní události příštího roku realizují podle plánu nastíněného v kandidátské přihlášce z roku 2009, a naplňuje mezinárodně stanovená kritéria projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, kterými jsou především evropská dimenze a zapojení obyvatel.

Evropská komise systematicky monitoruje přípravnou fázi všech zapojených měst a cenu Meliny Mercouri uděluje v případě, že Evropské hlavní město kultury podporuje spolupráci mezi kulturními subjekty, umělci a městem, zdůrazňuje prvky kulturní rozmanitosti v Evropě, zapojuje občany do projektu, ale také zabezpečí udržitelnost projektu a jeho integraci do dlouhodobého kulturního a sociálního rozvoje města.

Ocenění je pojmenováno po iniciátorce rozvojového projektu Evropských měst kultury, bývalé řecké ministryně Meliny Mercouri, která v roce 1985 přišla s myšlenkou sblížit evropská města.

Zveřejněno: 30. 9. 2014, Pecuch Martin