Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň uctila památku generálmajora Antonína…

Plzeň uctila památku generálmajora Antonína Lišky

Plzeň si dnes připomněla nedožité 105. narozeniny generálmajora Antonína Lišky. Jeho památku uctila položením květiny k pamětní desce na domě v Mánesově ulici č. 49, v němž generál Liška žil se svou rodinou.

Antonín Liška se narodil 14. července 1911 v Hromnicích u Plzně. Po základní vojenské službě nastoupil na Vojenskou akademii v Hranicích, letecké oddělení v Prostějově a stal se stíhacím pilotem Československého letectva. Před německými okupanty uprchl do Polska, doma zůstala manželka, kterou nacisté internovali. Po porážce Polska odešel do SSSR, kde byl internován. Po propuštění odcestoval do Velké Británie. Tady se stal stíhacím pilotem 312. perutě RAF. Zázrakem přežil těžká zranění. Po válce pokračoval jako zástupce velitele Leteckého dopravního pluku. Krátce po komunistickém převratu byl vyhozen z armády, pronásledován, několik let střídal podřadná zaměstnání. O boji českých letců napsal knihy Stíny na obloze, Cesty mužů a Jak se plaší smrt. V roce 1989 se zapojil do činnosti Svazu letců ČR - plzeňské odbočky, která po něm byla pojmenována, Leteckého historického klubu Plzeň a Aeroklubu Plzeň – Letkov. Stal se čestným občanem města Plzně a rodné obce Hromnice. Zemřel 3. prosince 1998. Pohřben je v Hromnicích.

Plzeň uctila památku generálmajora Antonína Lišky

Text: Eva Barborková