Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň si připomněla události 17. listopadu

Plzeň si připomněla události 17. listopadu

Svěcení zvonů

Celé pondělní odpoledne si Plzeň připomínala výročí 17. listopadu, začátek sametové revoluce před dvaceti pěti lety a rovněž uzavření českých vysokých škol v roce 1939. Stovky lidí se sešly před katedrálou sv. Bartoloměje k požehnání zvonům, které budou nově umístěny ve věži katedrály.

„Zvony jsou hlasem každého kostela i katedrály, města či obce, hlasem slavnostním i prostým, radostným i smutným, hlasem, který doprovází nejrůznější životní okamžiky města a jeho obyvatel. Jsou schopny vytvořit nádherný stále se proměňující souzvuk, malebnou melodii, která nezevšední, protože je stále nová. Proto se v tuto chvíli radujeme hned ze čtyř nových zvonů, Bartoloměje Hroznaty, Jana Nepomuckého a Marie a ještě Prokopa, který za téměř sto osmdesát let nahoře na věži přečkal mnohé radostné i bolestné chvíle historie města. Zvony jsou s ní vždy spjaty a mají na ní podíl. V dobách požárů, válek a jiných katastrof často hynou. V dobách, kdy město rozkvétá, prosperuje, jsou nové zvony radostným znamením úspěchu a dobrých časů. Tak je tomu i teď u nás v Plzni. Nyní na věž přijde již čtvrtá či dokonce pátá skupina zvonů. Byly a ještě pořád jsou pořizovány společným úsilím. Chci poděkovat v tuto chvíli všem. Bude tu ještě dva měsíce usilovné práce, která jistě skončí úspěšně, a zvony tak poprvé zazní 17. ledna, aby otevřely úspěšnou stránku novodobé historie města, které se stane pro rok 2015 Evropským hlavním městem kultury,“ uvedl před požehnáním biskup František Radkovský. Primátor Martin Zrzavecký zmínil důležité okamžiky v historii zvonů. Mimo jiné připomněl rok 1446, kdy byl do kostela umístěn první zvon, ale také rok 1942, kdy byly zvony podruhé zrekvírovány na výrobu zbraní. „V roce, kdy slavíme 25 let svobody, si můžeme plnit i sny. Plzni se to podařilo a ten sen se jmenuje Ze srdce zvon,“ uvedl primátor a poděkoval všem, kteří se o jeho splnění zasloužili.

Před Studijní a vědeckou knihovnou se sešli ti, kteří chtěli prostřednictvím okamžiků zachycených fotoaparátem Radovana Kodery vzpomenout, jak se situace v listopadu 1989 vyvíjela přímo v Plzni. Radovan Kodera fotografoval v ulicích a na exponovaných veřejných prostranstvích města, kde se odehrávaly důležité, ale i zdánlivě marginální události, kde se objevovala písemná sdělení, výzvy, proklamace a svérázná hesla. V průběhu roku shromažďoval písemné dokumenty, zejména novinové články z oficiálního i neoficiálního tisku, a právě na kombinaci dobových novinových článků a fotografií je založena koncepce výstavy. Při zahájení promluvil první náměstek primátora Martin Baxa: „Pro mě je 17. listopad svátkem svobody, demokracie, volnosti, svátkem volného prostoru, který se nám před 25 lety otevřel. Neříkám to rád, ale chci to říct. O to aktuálnější je toto výročí právě dnes, kdy zvolená hlava našeho státu se dívá na Východ, kdy údajně máme hledat inspiraci v totalitní Číně, kdy máme hledat inspiraci nebo být vstřícní k putinovskému Rusku, kdy se jakoby zapomíná na to, že 25 let naší svobody nebylo zadarmo, že ta desetiletí nesvobody zanechala obrovské šrámy a obrovské dluhy, které nejsou splacené. A proto mi dovolte, abych za nás všechny, co jsem tady, řekl, že nám na svobodě a demokracii záleží, že budeme dělat všechno proto, aby svoboda a demokracie se tady nadále rozvíjela, abychom tady mohli svobodně žít a dovolte mi, abych poděkoval nejen revolucionářům, ale všem těm, kteří se komunistům dokázali postavit v 50. letech a stovky z nich za to zaplatili životem a desítky tisíc vězením, abych poděkoval všem těm, kteří se proti dusnu normalizace postavili v 70. a 80. letech i všem těm, kteří podporovali boj za svobodu a demokracii v zahraničí. Díky všem a především díky Václavu Havlovi, že tady můžeme stát a užívat si demokracii.“

Před Studijní a vědeckou knihovnou se sešli ti, kteří chtěli prostřednictvím okamžiků zachycených fotoaparátem Radovana Kodery vzpomenout, jak se situace v listopadu 1989 vyvíjela přímo v Plzni.

Na události listopadových dnů se vzpomínalo při debatě v kavárně Nebe kulturního domu Peklo s aktivními účastníky listopadových událostí v Plzni Vladimírem Líbalem, Marcelem Hájkem, Zdeňkem Proskem, Miroslavem Antonem a v doprovodu zpěváka osobitých písní Jaroslava Hutky.

„Vše se stalo tak, jak se asi stát mělo. Nemyslím si, že bychom něco měli dělat jinak. Hlavně zpočátku jsme byli vrženi do víru dění, moc času na nějakou systémovější či promyšlenější práci nezbývalo, museli jsme reagovat rychle a v takové situaci se vždy nějaké chyby najdou. Ale nemyslím, že by byly zásadní. Vše se vyvíjelo tím žádoucím směrem,“ sdělil Vladimír Líbal.

Slavnostní odpoledne zakončila v Pekle akce World Dinner s podtitulem Již 25 let můžeme studovat, co chceme a kde chceme. Návštěvníkům nabídla kulturní program a ochutnávky tradičních jídel různých národů připravených zahraničními studenty studujícími v Plzni.

Oslavy uzavře klubová noc v Jazz Rock Café v podobě koncertu Ondřeje Smeykala & Pavla Plánka.

Fotogalerie

Zveřejněno: 17. 11. 2014, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni