Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň si připomněla T. G. Masaryka, osobnost…

Plzeň si připomněla T. G. Masaryka, osobnost evropského významu

Plzeň si připomněla T. G. Masaryka, osobnost evropského významu

Především za humanistu, bytostného demokrata, vizionáře a také odvážného muže označil Tomáše Garrigua Masaryka první náměstek plzeňského primátora Martin Baxa. Svůj proslov věnovaný prvnímu československému prezidentovi pronesl v sobotu v Plzni, a to během pietního aktu u příležitosti 165. výročí Masarykova narození. Setkání se zúčastnil také náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík.

„Myslím, že takové politiky potřebujeme nejen my, ale celá Evropa,“ uvedl Martin Baxa. Ve své řeči se zamyslel i nad tím, jak by Masaryk reagoval na současné dění ve světě, například na zastíranou agresi Ruska směrem k Ukrajině. „Jistě by hájil právo na svobodu a demokracii, právo suverénní země a právo se samostatně rozhodnout, jakým směrem se vydat. A jistě by hájil právo této suverénní země se bránit agresi,“ řekl. Přítomné vyzval k odvaze, neboť bránit svobodu, demokracii a pravdu odvahu vyžaduje. „A to je jeden z hlavních odkazů, které nám Tomáš Garrigue Masaryk zanechal,“ dodal Martin Baxa.

Pietního aktu se zúčastnili nejen zástupci města, ale také Plzeňského kraje, Západočeské univerzity v Plzni, policie, občanských sdružení, spolků i další.

Fotogalerie

Zveřejněno: 9. 3. 2015, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni