Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň si připomněla 190. výročí narození…

Plzeň si připomněla 190. výročí narození Bedřicha Smetany

Foto: Z. Kubalová

Dvě skladby Má hvězda a Přiletěly vlaštovičky v podání Dívčího akademického sboru Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni zahájily vzpomínkové setkání k 190. výročí narození Bedřicha Smetany, které se konalo v neděli odpoledne v Kopeckého sadech krátce před samotným zahájením 34. ročníku festivalu Smetanovské dny.

„Bedřich Smetana si naši pozornost zaslouží, přestože v Plzni setrval pouhé tři roky. Studentská léta tady prožitá jsou spojena s jeho celoživotní láskou, jíž později věnoval proslulou polku Vzpomínka na Plzeň,“ připomněla v úvodu náměstkyně primátora Eva Herinková.

Tříletý pobyt v Plzni, v němž Smetana vystupuje jako student hudebně nadaný, ale skladatelsky prožívá ještě období „duševních temnot hudebního vzdělání“, jak se sám později vyjádřil, přiblížili ve svém vystoupení herec Antonín Kaška a Jiří Hlobil.

Vzpomínkovému aktu přihlížely desítky Plzeňanů.

Zveřejněno: 3. 3. 2014, Pecuch Martin