Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň se stala místem setkání akademické,…

Plzeň se stala místem setkání akademické, intelektuální a umělecké elity

Plzeň se stala místem setkání akademické, intelektuální a umělecké elity

Světový kongres Československé společnosti pro vědy a umění pořádaný Fakultou filozofickou Západočeské univerzity se v těchto dnech koná v Plzni. Město se tak již podruhé na několik dnů stalo hlavním centrem české a slovenské akademické, intelektuální a umělecké elity. Slavnostního zahájení v Měšťanské besedě se zúčastnil primátor Martin Baxa. Hlavním tématem konference jsou „Příspěvky Čechů a Slováků k modernímu světu“.

„Principy, na kterých je založena Československá společnost pro vědy a umění, totiž svobodné poznávání pravdy a vědomostí, navazování kontaktů mezi lidmi a volná výměna a šíření názorů, jsou principy, na kterých stojí naše západní civilizace. Bohužel stále ještě existují místa na naší planetě, kde jsou popírány, zatlačovány a jejich prosazování je pronásledováno a trestáno. Ještě relativně nedávno tomu tak bylo i u nás. Kromě jiného, v důsledku toho odešlo z Československa tolik tisíců schopných, nadaných, chytrých lidí, které by bylo možné považovat za elitu tohoto národa. Jsem přesvědčen, že tuto ztrátu dodnes pociťujeme,“ uvedl primátor při slavnostním zahájení k přítomným.

Společnost vznikla roku 1958 ve Spojených státech amerických. Jejími členy byli například Alice Masaryková, Ferdinand Peroutka, Tomáš Baťa nebo Oskar Kokoschka. Dnes sdružuje vědce, umělce, spisovatele a další významné osobnosti na celém světě, všechny, koho pro jeho původ nebo vzhledem k jeho činnosti spojuje zájem o Českou a Slovenskou republiku, kulturu, ekonomiku a historii. Čestnou členkou je i bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

27. Světový kongres se v Plzni koná až do 4. července.

Zveřejněno: 30. 6. 2014, Pecuch Martin