Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň se snaží být lídrem v podpoře městské…

Plzeň se snaží být lídrem v podpoře městské hromadné dopravy

Z mezinárodní konference Chytrá a zdravá městská veřejná doprava

Město Plzeň se snaží být lídrem v podpoře městské hromadné dopravy, zhruba čtvrtinu z šestimiliardového rozpočtu směřuje právě do této oblasti. Díky své společnosti Plzeňské městské dopravní podniky, do nichž dává ročně zhruba 800 milionů korun, se zaměřuje na udržení vysoké kvality nejen ve vozidlech MHD, ale i u zastávek, zvyšuje komfort pro cestující. Lídrem chce být město také v oblasti týkající se takzvaných Smart Cities, snaží se proto aplikovat a používat moderní technologie tak, aby pomáhaly nejen v městské hromadné dopravě, ale i v ostatních službách. Do budoucna je cílem Plzně významně podpořit elektromobilitu. Těmito slovy dnes v Plzni zahájil primátor města Martin Zrzavecký dvoudenní mezinárodní konferenci nazvanou Chytrá a zdravá městská veřejná doprava.

Třetího ročníku akce, kterou pořádají Plzeňské městské dopravní podniky, se účastní 340 lidí z 15 zemí světa. Konference se letos zaměřila na udržitelnou městskou veřejnou dopravu, dále také na nové technologie ve vozidlech, na tratích i v odbavení a marketingu dopravních podniků. Během úterý a středy se v rámci programu představí téměř dvě desítky přednášejících, především ze zahraničí. Například z úst polského odborníka Michala Beima zazní příspěvek zamýšlející se nad poskytováním MHD zdarma.

Z mezinárodní konference Chytrá a zdravá městská veřejná doprava

Konference se koná pod záštitou Ministerstva dopravy České republiky a města Plzně. Podle Kamila Rudoleckého, náměstka ministra dopravy, jde o prestižní záležitost. Účastníkům dnes řekl, že ministerstvo dopravy je v tomto roce velmi aktivní, co se týká inteligentních dopravních systémů. Cílem takových systémů je učinit dopravu bezpečnější a efektivnější. “Minulý týden se podařilo na vládě schválit akční plán rozvoje inteligentních dopravních systémů. Je velmi ambiciózní, počítá s tím, že do konce roku 2020 bychom měli do tohoto sektoru investovat částku 17,5 miliardy korun, spolu se zdroji měst a obcí dělá téměř 22 miliard korun,“ uvedl Kamil Rudolecký. Podle jeho slov se jedná o systémy detekční, diagnostické, řídicí, informační a podobně. Zmínil také, že v závěrečné fázi je na ministerstvu dopravy příprava koncepce veřejné dopravy, v nejbližší době se jejím schválením bude zabývat vláda.

Konference je tradičně určena zejména tuzemským i zahraničním zástupcům dopravních podniků, státní správy i místní samosprávy, dodavatelům a odborníkům z oblasti veřejné dopravy i jejím fanouškům. Pozvání přijali mimo jiné Martin Howell, ředitel globální komunikace společnosti Cubic, profesor Gerd-Axel Ahrens z Technické univerzity v Drážďanech, Catherine Kargas, víceprezidentka společnosti Marcon v Kanadě, Pierre Bourbonnière, ředitel marketingu ve společnosti STM (Montreal) a další.

Zveřejněno: 21. 4. 2015, Pecuch Martin