Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň se představuje v Berlíně i jako…

Plzeň se představuje v Berlíně i jako Evropské hlavní město kultury 2015

Plzeň se představuje v Berlíně i jako Evropské hlavní město kultury 2015

Foto: Plzeň-TURISMUS

Západočeská metropole se od středy 5. do neděle 9. března představuje na veletrhu cestovního ruchu ITB Berlin. Účast na této prestižní profesionální turistické burze je pro Plzeň, Evropské hlavní město kultury 2015, klíčová. Obchodní schůzky si zde smlouvají zástupci cestovních kanceláří i poskytovatelé turistických služeb z celého světa. Kromě tradičních pobytů v přímořských destinacích či lázeňských zařízeních je zejména v rámci evropských destinací zřetelný trend orientace na městský a kulturní turismus. Na veletrhu mají samostatné expozice významné evropské galerie, muzea či divadla a pohybuje se zde velké množství touroperátorů, kteří se specializují na kulturní turismus.

Přítomnost na veletrhu v Berlíně je důležitou složkou prezentační kampaně města Plzně i projektu Evropské hlavní město kultury 2015, proto se jej účastní jak zástupci příspěvkové organizace Plzeň-TURISMUS a Informačního centra města Plzně, tak marketingoví odborníci ze společnosti Plzeň 2015. Ti o projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 průběžně informovali odborníky v prostoru věnovanému speciálně kulturnímu turismu. Velkému zájmu se těšila i Plzeňská snídaně, při níž marketingový ředitel Plzně 2015 Radovan Auer představil přítomným novinářům a touroperátorům hlavní body programu projektu Plzeň – EHMK 2015. Zástupci cestovních kanceláří také obklopili stánek s turistickou nabídkou města Plzně v expozici Czechtourismu. „Předpokládali jsme velký zájem, ale skutečnost předčila naše očekávání,“ říká Irena Benešová, vedoucí Informačního centra města Plzně, a dodává: „Abychom zvládli požadavky cestovních kanceláří, budeme muset proškolit nové průvodce Plzní. Podmínkou je velmi dobrá znalost němčiny nebo angličtiny, ale žádané budou i další jazyky."

První tři dny veletrhu ITB Berlín byly věnovány odborníkům. O víkendu je vystřídají zástupy z řad veřejnosti a změní se i styl prezentace. Místo jednání s obchodními partnery zaujmou zástupci Plzně-TURISMU místo u pultu či v uličce a budou lákat individuální návštěvníky nejen na kulturu, ale i na pivo, do zoo či do Techmanie. „Němečtí turisté jsou známí tím, že jsou poměrně konzervativní. Tipy na dovolenou hledají na internetu či na veletrzích, ale starosti s vlastní přípravou raději přenechají cestovním kancelářím,“ uvádí Kristina Štěpánová ze společnosti Plzeň-TURISMUS. Veletrh ITB Berlín poskytuje ideální příležitost oslovit obě cílové skupiny – inspirovat individuální návštěvníky a navázat spolupráci s cestovními kancelářemi, u nichž si potencionální návštěvníci pobyt v Plzni objednají. „Během prvních dvou dnů veletrhu se nám podařilo oslovit více než dvacet nových cestovních kanceláří, které do Plzně zatím nejezdily,“ upřesňuje Irena Benešová.

Účast na veletrhu ITB Berlin je pro Plzeň poslední akcí tohoto typu v zimní sezoně. Od začátku roku Plzeň-TURISMUS ve spolupráci se společností Plzeň 2015 a informačním centrem představila západočeskou metropoli v Utrechtu, Stuttgartu, Brně, Praze, Mnichově, Drážďanech a Berlíně. Následovat bude ještě prezentační cesta po německých městech určená odborníkům v cestovním ruchu a nejméně tři presstripy v Plzni pro novináře. Přijet do města piva a kultury se v průběhu roku chystají i zástupci cestovních kanceláří, aby se přesvědčili, zda je Plzeň opravdu tak atraktivní a připravená na turisty, jak budou tvrdit ve svých katalozích na rok 2015.

Plzeň se představuje v Berlíně i jako Evropské hlavní město kultury 2015

Foto: Plzeň-TURISMUS