Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň se po dvou letech vrátila na stupně…

Plzeň se po dvou letech vrátila na stupně vítězů

Zelený energoblok Plzeňské teplárenské a.s.Soutěž komunit ve využívání energie z obnovitelných zdrojů přiřadila v konkurenci více než deseti tisíc sídel a regionů z dvanácti evropských zemí Plzni 2. místo. Hlavním parametrem sledovaným v soutěži je instalovaná kapacita zdrojů obnovitelné energie. Nicméně klíčovou roli v procesu výběru těch nejlepších hrají kvalitativní údaje založené na třiceti kritériích s přihlédnutím ke strategickým a systémovým přístupům.

Plzeň zaujala systematickým vytvářením prostoru pro ekologickou energetiku bez emisí podle pevné strategie a pestrou skladbou instalace obnovitelných zdrojů energie.

„Tak jako je světová proslulost plzeňského piva dána vyladěným poměrem všech kvalitních ingrediencí podle receptury ověřené generacemi, je i úspěch města v rozvíjení zelené energetiky založen obdobně. Stále bohatší mix obnovitelných zdrojů energie a energetických úspor vychází z naplňování dlouhodobě jasné územní energetické koncepce, respektované během let všemi garniturami vedení města. A tak jeho dnešní vedení těší, že za tyto aktivity získává metropole západních Čech stříbro mezi evropskými velkoměsty v době, kdy už naše mladá generace vůbec neví, že se před lety kvůli znečištěnému ovzduší jejich městu říkalo ´černá Plzeň´,“ uvedl při slavnostním vyhlášení výsledků Petr Osvald, zmocněnec primátora pro záležitosti EU a první místopředseda komise COTER Výboru regionů Evropského parlamentu, který město Plzeň zastupoval.

„Plzeňský mix promyšlených soustavných kroků ve prospěch zelené energetiky a tedy i snižování emisí CO2 se tak stává, vedle světového věhlasu zdejšího piva, dalším magnetem mezinárodního zájmu. I proto bylo město za Českou republiku v divizi velkoměst letos nominováno do finálového boje o stupně vítězů v Evropské lize Obnovitelných zdrojů energie,“ píše se v článku Plzeň: kromě piva i mix OZE se superzdrojem na biomasu.

Zveřejněno: 26. 6. 2014, Kriegerová Eva