Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň se na tři dny ocitla pod vládou…

Plzeň se na tři dny ocitla pod vládou strašidel a pohádkových bytostí

Ilustrační fotografie

Plzeň v pátek 14. června odpoledne ožila zábavou a historií. Tradiční červnová akce s názvem Historický víkend aneb Strašidla a mumraje plzeňské se koná podevatenácté a ústřední role v ní tentokrát po celý víkend budou hrát panovníci Karel IV. a Rudolf II. Odpolední měšťanský mumraj zahájila náměstkyně primátora Eva Herinková, která všem strašidlům, kejklířům, duchům i návštěvníkům popřála příjemnou zábavu po celé tři dny. Ten pravý rej strašidel ale mohl začít až večer po deváté hodině, kdy primátor Martin Baxa společně s náměstkyní Evou Herinkovou předali zlatý klíč od městských bran zástupcům pohádkových bytostí a strašidel z bájí a dávných pověstí. Ty slíbily, že „různými kousky komediantskými pro ukrácení dlouhé chvíle budou bavit milé Plzeňany a vzácné hosty.“ A tak se stalo. Následující program zavedl návštěvníky do doby Karla IV. Výběr písní a scén z Noci na Karlštejně předvedl soubor muzikálu a operety Divadla J. K. Tyla.

V sobotu projdou městem dva průvody, odpoledne to budou účinkující a hosté mezinárodního folklorního festivalu, večer se pak na svůj „vejšlap“ vydají strašidla. Letos bude jejich průvod poprvé osvětlený. Všichni účastníci by si proto měli kromě strašidelných kostýmů připravit i lucerničky, světýlka či lampiony.

Pestrý program se bude odehrávat na několika scénách v centru. Diváci zhlédnou mimo jiné vystoupení dívčí šermířské skupiny Kam čert nemůže, hudební skupiny Gutta, dudáckého souboru The Rebel Pipers – Pipe and Drums, hru z dějin slavných Pětatřicátníků a představení o litickém hradu.

Zveřejněno: 14. 6. 2013, Pecuch Martin