Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň rozšiřuje kamerový systém, dokončí…

Plzeň rozšiřuje kamerový systém, dokončí čtvrtou a spustí pátou etapu

Ilustrační foto z dispečinku kamerového systému

Plzeň letos spustí pátou etapu rozšiřování svého kamerového systému, který patří mezi nejlepší v České republice. Město jej buduje od roku 1997 a v nové digitální podobě od roku 2008. Stávajících 123 kamer, jež jsou na křižovatkách, v sadovém okruhu v centru, v areálech hřbitovů a na jiných vytipovaných místech, doplní další, většina z nich „zahustí“ Městský obvod Plzeň 1. Kamery jsou i na základních školách, kde vchody a sportoviště aktuálně sleduje 26 zařízení. Z rozpočtu města jde ročně na posilování kamerového systému kolem pěti milionů korun.

„Kamery monitorují dopravu, umístěny jsou i na místa riziková z pohledu bezpečnosti. Podle státní a městské policie pomáhají záznamy z nich rozklíčovat mnohé události, daří se díky nim získávat informace k nehodám, k přestupkům, výtržnictví a podobně. Systém dokáže archivovat záznam po dobu 30 dnů a některé z kamer už mají až 26násobný optický zoom,“ uvedl primátor Plzně Martin Zrzavecký, který má bezpečnost ve své gesci. Doplnil, že od roku 2014 jsou všechny nové kamery pořizovány ve vysokém, tedy HD rozlišení.

Podle mluvčí Městské policie Plzeň Jany Pužmanové bylo loni jen v rámci městské policie pomocí kamer zjištěno 4798 událostí, 3532 z nich se týkalo dopravy, 817 veřejného pořádku, ostatních bylo 449.

Město, které přešlo v roce 2009 z analogového systému na plně digitální, letos dokončí čtvrtou etapu rozšiřování systému a začne s pátou. „Ze čtvrté etapy, jež posílila o devět kamer Doubravku, nám chybí osadit dvě, a sice na konečné stanici trolejbusu číslo 16 v Zábělské ulici a na křižovatce Chmelová a Potoční. Co se týká páté etapy, která počítá se 14 kamerami, aktualizujeme projektovou dokumentaci a chystáme se vypsat soutěž, realizace by měla začít letos,“ řekl Josef Brůha ze Správy veřejného statku města Plzně, která systém zajišťuje. Při projektování vycházelo město z požadavků městské a státní policie i úřadů městských obvodů.

Protože se podařilo v rozpočtu Plzně uvolnit pro letošní rok navíc 1,8 milionu korun, mimo plánovanou pátou etapu přibydou další tři nová kamerová místa, a sice na monitorování prostoru pod pomníkem Díky, Ameriko!, dále v Černicích na křižovatce Štefánikova K Cihelnám a v lokalitě Zábělská Duhová.

„Záznamy se sledují na jedenácti pracovištích, ta jsou na služebnách městské policie, státní policie, i dalších vytipovaných místech, od loňska také například v objektu hasičů v Kaplířově ulici,“ dodal Josef Brůha. Centrální středisko, kde jsou dostupné všechny kamery a kde pracuje městská policie spolu se státní policií, je v objektu Policie ČR na Klatovské třídě. Jednotky kusů kamer zajistil do systému i městský odbor bezpečnosti a prevence kriminality, jenž zpracoval současně projekt na rozmístění kamer na objekty základních škol. Jejich osazování začalo v roce 2013, cílem je prevence, tedy předcházení šikaně, drogovým deliktům a podobně. V roce 2015 takto bylo instalováno na školy v Plzni sedm kamer, celkem je na školách instalováno již 26 kamer. Pevná zařízení sledují prostranství před vchodem, otočné kamery pak sportoviště.

Na rozjezd systému, který je otevřený co do počtu kamer i pracovišť, dostala Plzeň v roce 1997 dotaci, další etapy ale už platí sama. Hlavní gró ceny přitom tvoří budování přenosových tras, v rámci každé etapy se také rozšiřuje úložiště dat, tedy diskové pole. Klíčovým pro rozvoj městského kamerového systému bylo vybudování optické sítě, kterou pro město zajistila Správa informačních technologií města Plzně. Součástí systému v Plzni jsou i dvě kamery na Rokycanské ulici sloužící k identifikaci registrační značky u automobilů, dále také pět webových kamer.

Etapy rozšiřování kamerové systému: (stav k prosinci 2008 – počet kamer 31)

1. etapa: rok 2009 – digitalizace systému s využitím stávajících 31 kamer
  2. etapa: rok 2010 až 2011 – rozšíření systému o 13 kamer
  3. etapa: rok 2012 až 2014 – rozšíření systému o 18 kamer
  4. etapa: rok 2015 až 2016 – rozšíření systému o 9 kamer
  5. etapa: předpokládaná realizace 2016 až 2018 – rozšíření systému o 14 kamer

Mimo uvedené etapy probíhala další výstavba jednotlivých kamerových bodů.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 12. 2. 2016, Pecuch Martin