Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň předá zkušenosti s projektem Evropské…

Plzeň předá zkušenosti s projektem Evropské hlavní město kultury chorvatské Rijece

Velvyslankyně Chorvatské republiky J. E. Ines Troha

O projekt Evropské hlavní město kultury, zkušenosti s jeho organizací a přínosy pro město Plzeň se zajímala velvyslankyně Chorvatské republiky J. E. Ines Troha. Na plzeňské radnici ji přivítal primátor města Martin Zrzavecký, s nímž diskutovala o možnostech spolupráce na přípravě prestižního kulturního projektu. Evropská komise letos v březnu oznámila, že Evropským hlavním městem kultury pro rok 2020 bude chorvatské přístavní město Rijeka.

Předání základních informací o realizaci projektu se uskutečnilo již během zdvořilostní návštěvy. Obě strany debatovaly o založení městské organizace Plzeň 2015, jež byla realizátorem kulturního projektu, do některých akcí se zapojila ale i veřejnost. „Projekt Evropské hlavní město kultury není jen o kulturních akcích, ale má i ekonomický a sociální dopad. V Plzni díky němu došlo k revitalizaci města a průmyslových částí, vznikla nová pracovní místa, město se stalo oblíbenou destinací českých i zahraničních turistů, z čehož mají zisk i místní podnikatelé a firmy,“ zhodnotil primátor Martin Zrzavecký. Doplnil, že Plzeň se vydala správnou cestou při spojení industriální historie a kreativního průmyslu, plzeňský areál DEPO2015 v sobě má obrovský potenciál. Jedním ze současných úkolů Plzně 2015 je udržitelnost některých projektů z loňského roku. Právě tyto a další zkušenosti mohou přispět chorvatské Rijece při jejich realizaci titulu Evropské hlavní město kultury.

Ines Troha navštívila západočeskou metropoli v rámci Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF Plzeň, jehož 20. ročník se ve městě koná do neděle 12. června.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 10. 6. 2016, Pecuch Martin