Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň podporuje postup právovárečného…

Fotografie: E. Barborková

Město Plzeň podporuje postup Právovárečného měšťanstva v Plzni. Tato nejstarší existující stavovská korporace v Čechách usiluje o to, aby se zpět do „plzeňských rukou“ vrátil Plzeňský Prazdroj. Svým dnešním prohlášením právovárečníci mimo jiné upozornili, že budou žádat vládu a parlament o součinnost, tedy o to, aby jim byl údajně znárodněný majetek navrácen zpět.

„Právovárečné měšťanstvo v Plzni získalo povolení k výrobě piva již v roce 1842 a toto pivo, Pilsner Urquell, proslavilo Plzeň po celém světě. Když byl po II. světové válce tehdejší Měšťanský pivovar znárodněn, bylo to v rozporu i s tehdejší znárodňovací legislativou a i s tehdy platnou Ústavou ČR. Právovárečné měšťanstvo v Plzni tak nikdy nepřestalo být majitelem pivovaru, jehož nástupcem je dnes Plzeňský Prazdroj,“ uvedli v tiskové zprávě právovárečníci.

Plzeň podporuje postup právovárečného měšťanstva, jehož je členem

Snaha o nápravu křivdy nebyla zatím úspěšná ani po roce 1989, kdy byl pivovar privatizován a po kauze známé jako České pivo se přes IPB dostal do vlastnictví společnosti Nomura. Ta ho později odprodala současným vlastníkům, společnosti SABMiller. „Stát prodal něco, co mu nepatřilo. Není možné říci, že pivovar někdo nabyl v dobré víře, protože na nejistý stav ohledně vlastnictví jsme všechny písemně upozornili, většina zájemců dokonce kvůli tomu ze soutěže vypsané Nomurou odstoupila,“ uvedl Karel Svoboda, předseda Správní rady Právovárečného měšťanstva v Plzni. Podle něj je nyní ideální situace k jednání o způsobu narovnání vztahů, protože současný vlastník ohlásil záměr firmu prodat.

Snahy právovárečníků podporuje i primátor města Plzně Martin Zrzavecký, město je totiž významným členem Právovárečného měšťanstva v Plzni. „Budeme za návrat tohoto rodinného stříbra zpátky do plzeňských rukou bojovat. Máme analýzu profesora Karla Eliáše, že nárok právovárečného měšťanstva je oprávněný a chceme jako plzeňští patrioti nápravu historické křivdy a návrat pivovaru Plzeňákům,“ reagoval primátor. Ten nedávno dopisem oslovil premiéra Bohuslava Sobotku a požádal jej o součinnost.

Plzeň podporuje postup právovárečného měšťanstva, jehož je členem

„Vzhledem k tomu, že město Plzeň si nemůže dovolit nákup Plzeňského Prazdroje samo zrealizovat, chtěl bych Vás tímto vyzvat k podpoře ze strany státu, respektive Vlády České republiky a k zahájení konkrétního jednání, jež by mělo za cíl nákup tohoto ziskového a pro Českou republiku důležitého podniku. Plzeňský Prazdroj jako ekonomicky velmi zajímavá firma by se tak stala, stejně jako například Budějovický Budvar, majetkem státu, z čehož může Česká republika do budoucna profitovat,“ uvedl mimo jiné v dopise primátor.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 13. 7. 2016, Pecuch Martin