Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň oslavila vznik republiky

Plzeň oslavila vznik republiky

Ohňostroj při příležitosti oslav vzniku republiky

„Historie Československa je naší historií, jsme s ní neoddělitelně spjati. Každý z nás může mít na tuto historii nejrůznější názor, ale nikdo se z ní nemůže vyvázat. Je to náš kořen, ze kterého vyrůstáme, je něčím, co nás ukotvuje právě v tom dnešním globálně propojeném světě. A co nám může přinášet i sebedůvěru - byli jsme tu, jsme a budeme. Právě tato sebedůvěra je nezbytná k tomu, abychom dokázali z této země učinit otevřené, svobodné, přátelské, pohostinné a vzkvétající místo. Vždyť s tímto cílem zakládal Československo i Tomáš Garrigue Masaryk. Proto má význam si toto výročí připomínat, je v něm mnoho poučení, důležitých vzkazů a poznání,“ zaznělo včera v podvečer při proslovu primátora Martina Baxy na náměstí T. G. Masaryka, kde se konalo slavnostní shromáždění u příležitosti vzniku samostatného československého státu.

Plzeň ale oslavami žila celý den. Více než dvacet zajímavých míst mohli lidé navštívit zdarma nebo za zvýhodněné vstupné. Zájem byl nebývalý nejen tam, kam se veřejnost běžně nedostane, jako například Doosan Arena, atletický stadion ve Skvrňanech, vodárna nebo Loosovy interiéry, ale i v Techmanii, zoologické a botanické zahradě nebo Západočeském muzeu. Oslavy vzniku republiky zakončil na náměstí Republiky slavnostní ohňostroj na písničky Jiřího Suchého. Předcházel mu Průvod světel s několika tisíci účastníky.

Zveřejněno: 29. 10. 2014, Pecuch Martin