Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň odstartuje Cestu do Ria, lidé společně…

Plzeň odstartuje Cestu do Ria, lidé společně pokoří 9800 kilometrů

Přesně za 42 dnů otevře své brány Olympijský park Plzeň, komplex, v němž budou návštěvníci po celou dobu konání letní olympiády v Brazílii fandit, sportovat i si užívat kulturní program. První velká akce spojená s projektem ale odstartuje pro Plzeňany i návštěvníky města už v úterý 28. června, mohou se zúčastnit Cesty do Ria. Ve speciálním stanu na náměstí Republiky si zájemce vybere trenažér pro běh, veslování, cyklistiku a zdolá alespoň část z pomyslných 9800 kilometrů, které Plzeň dělí od dějiště 31. letních olympijských her v Rio de Janeiro.

Plzeň odstartuje Cestu do Ria, lidé společně pokoří 9800 kilometrů

„Cestu do Ria ve spolupráci s městem Plzeň pořádá triatlonista Přemysl Švarc a obecně prospěšná společnost Pohyb a zdraví. Na trenažérech bude možné urazit tolik kilometrů, kolik každý účastník zvládne, stroje budou k dispozici denně až do konce července od 10 do 20 hodin. Jména účastníků Cesty do Ria a počet kilometrů, které urazí na této pomyslné cestě, budeme zveřejňovat na www.sport.plzen.eu,“ přiblížil radní Michal Dvořák, který má oblast sportu na starost a sám se do štafety aktivně zapojí.

K dispozici budou mít lidé dva cyklistické trenažéry, eliptický a veslařský trenažér, počítat se jim ale budou také uběhnuté kilometry na náměstí kolem katedrály. „Dle libosti také mohou vyběhnout nebo vyjet na kole, pokud tedy odstartují na náměstí a tam také skončí, a využijí k tomu GPS měření,“ přiblížil Jiří Michalík, vedoucí magistrátního odboru sportu.

Cesty do Ria se zúčastní i řada plzeňských profesionálních sportovců a dalších osobností, jedná se ale především o aktivitu pro širokou veřejnost. Výkony lidí budou zaznamenávat obrazovky a počítače, na trase dlouhé téměř 10 tisíc kilometrů budou graficky ukrajovat zbývající úsek. Ozvučení zajistí aktivní přístup ke kolemjdoucím. Zapojovat se mohou jednotlivci, ale i týmy přátel. Jedenkrát týdně, vždy ve středu, bude připraven i doprovodný program, mimo jiné autogramiády se sportovci.

Pracovníci prezentačních stánků na náměstí Republiky, v nichž se bude netradiční štafeta konat, současně lidem poskytnou informace k Olympijskému parku Plzeň, letošnímu největšímu plzeňskému sportovnímu projektu. Zájemci ve věku do 15 let si také mohou na náměstí zajistit takzvanou Sportovní kartu, díky které budou mít příležitost  získat medaili Olympijského parku Plzeň, pokud si v parku aktivně zasportuje.

Plzeň odstartuje Cestu do Ria, lidé společně pokoří 9800 kilometrů

Olympijský park Plzeň se otevře ve dnech 5. až 21. srpna v areálu za OC Plzeň Plaza. V prostoru kolem amfiteátru vznikne olympijská fan zóna s velkoplošnou obrazovkou, na které budou lidé sledovat přímé přenosy z brazilského Ria, společně fandit českým sportovcům, a sdílet tak atmosféru největší letošní světové sportovní události. Připraven je bohatý doprovodný program, včetně autogramiád sportovců, soutěží, koncertů. Možnost zasportovat si pod vedením odborných lektorů v 11 sektorech rozdělených podle sportovních odvětví bude v prostoru parku za řekou Mží.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 24. 6. 2016, Kriegerová Eva

Významné akce města Plzně

Blik Blik
22. 3. 2024 - 23. 3. 2024
Blik Blik
Hudební ceny Žebřík
5. 4. 2024 - 5. 4. 2024
Hudební ceny Žebřík
Smetanovské dny
7. 3. 2024 - 11. 4. 2024
Smetanovské dny
Treffpunkt
25. 4. 2024 - 27. 4. 2024
Treffpunkt
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni