Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň nabídne oslavu světového loutkářství,…

Plzeň nabídne oslavu světového loutkářství, lákadlem jsou i obří loutky

Zdroj fotografií: www.plzen2015.cz

Obří loutky španělské skupiny Carros de Foc otevřou na konci prázdnin festival Skupova Plzeň. Od 28. do 30. srpna návštěvníci v centru Plzně uvidí dvanáctimetrové marionety, dvacetimetrového draka nebo létajícího ptáka. Loutky budou vystaveny v ulicích každý den odpoledne, večer pak ožijí a stanou se hlavními hvězdami speciálního site-specific představení La Niña, kde společně s desítkami akrobatů, tanečníků, muzikantů pod taktovkou společnosti ArtProm promění historické centrum Plzně v divadelní jeviště. Akce je součástí projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.

„Obří loutky v Plzni jsou produkčně nesmírně náročný projekt i kvůli hustému trakčnímu vedení.  Do přípravy byly spolu s kolegy ze společnosti Plzeň 2015 zapojeny technické složky města včetně Plzeňských městských dopravních podniků. Trasa průvodu je zvolena tak, aby měla co nejnižší možný dopad do veřejné dopravy,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký. Podle něj i přes vysokou očekávanou návštěvnost nad 50 tisíc lidí nebudou omezení ve městě nijak dramatická.

Plzeň nabídne oslavu světového loutkářství, lákadlem jsou i obří loutky

Kromě unikátní show obřích loutek uvede letošní mimořádný ročník festivalu Skupova Plzeň také nejnovější inscenace francouzských mistrů La Pendue a loutkohereckého génia Nevilla Trantera, poslední opus finských vizuálních mágů W.H.S., masterclass Petera Saunderse - dvorního tvůrce loutek pro trháky Tima Burtona Mrtvá nevěsta a Frankenweenie, světovou premiéru mezinárodního divadelního projektu dvou Evropských hlavních měst kultury Plzeň a Mons UBUdneS či představení Divadla bratří Formanů Aladin, Divadla Spejbla a Hurvínka a Divadla Alfa.

„Festival Skupova Plzeň je tradiční akcí, která každé dva roky poutá pozornost zájemců o loutkové divadlo. Letos se koná mimořádně a tedy s mimořádným programem,“ uvedl první náměstek primátora a zároveň předseda správní rady společnosti Plzeň 2015 Martin Baxa. Podle jeho slov velkolepá podívaná s obřími loutkami bude v České republice první prezentací tohoto speciálního představení s prvky magie, neuvěřitelnou atmosférou a vizuálním zážitkem. „Předpokládám, že si ji nenechají ujít lidé ze všech koutů naší země i příhraničí,“ řekl Martin Baxa.

Festival Skupova Plzeň se uskuteční od 28. srpna do 6. září v open air centra Plzně, v Divadle Alfa, Divadle J. K. Tyla, v Novém divadle, kreativní zóně DEPO2015, Muzeu loutek a kulturním domě Peklo. Na programy open air bude vstup volný, předprodej vstupenek na ostatní představení Skupovy Plzně byl zahájen 1. června 2015 a probíhá na portálu Plzeňská vstupenka.

Informace jsou k dispozici na www.skupovaplzen.czwww.plzen2015.cz/obriloutkyvplzni.

Zveřejněno: 8. 6. 2015, Pecuch Martin