Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň má svou nejkrásnější letničkovou směs,…

Plzeň má svou nejkrásnější letničkovou směs, ponese název Plzeňská květnice

Fotografie: Správa veřejného statku města Plzně

Město už zná vítěze soutěže o nejkrásnější letničkovou směs. Výsevy mohli Plzeňané a návštěvníci města pozorovat a hodnotit v průběhu léta, na konci září bylo hlasování ukončeno a je znám výsledek. Nejkrásnější směsí, která ponese jméno Plzeňská květnice, se stala pokusná směs číslo jedna, kterou zvolilo 46 % hlasujících.

Směs byla vyseta v Lidické ulici a u křižovatky Lidická a Karlovarská a také v Předních Skvrňanech u křižovatky Skvrňanská a Vejprnická. Na těchto plochách se ovšem, vzhledem k letošním extrémním podmínkám, tedy suchu a velmi rozpálené okolní asfaltové ploše, prosadily pouze nejodolnější letničkové druhy. „Mnohem vyrovnanější a pestřejší byla tato směs k vidění na ukázkové ploše u Domu pohádek, tam kvetla až do příchodu prvních přízemních mrazíků na začátku října. Směs Plzeňská květnice bude od příštího roku komerčně k dostání,“ uvedla Lucie Davídková ze Správy veřejného statku města Plzně.

Letničková směs

Vítězná směs je tvořena celkem 15 letničkovými druhy. Barevně začala kvést od poloviny června, kdy začínaly nakvétat nejčasnější druhy, jako jsou laločnice, šater, lnice a štěničník. Postupně se přidávaly další druhy, barevně dotvářející veselé žluto-oranžovo-růžové působení směsi, tedy lnice, sanvitálky, sluncovky, různé odrůdy afrikánů, lokanky nebo hledíkovky. V pozdním létě pak barevnou přehlídku doplnily kulaté plné květy kopretiny mnoholodyžné a čínské astry.

Letničková směs

Jako druhou nejkrásnější Plzeňané označili směs číslo tři, jež zdobila plochu například v Doudlevcích naproti areálu ETZ, na třetím místě se umístila pokusná směs číslo pět, mimo jiné ji lidé mohli obdivovat u kulturního domu Peklo. Výsevy letničkových směsí připravuje Správa veřejného statku města Plzně i na příští rok, letničky svými květy ozdobí tytéž plochy jako v roce letošním. Projekt byl z větší části financován z dotace Fondu životního prostředí města Plzně.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 23. 10. 2015, Pecuch Martin