Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň hostí setkání starostů a primátorů,…

Plzeň hostí setkání starostů a primátorů, začal 15. sněm Svazu měst a obcí ČR

Fotografie: A. Jarošová

Zřejmě největší letošní setkání starostů a primátorů z celé České republiky hostí ode dneška Plzeň. Svaz měst a obcí ČR v ní pořádá svůj 15. sněm. Cílem dvoudenní akce je určit priority a hlavní směry organizace a řešit aktuální témata a problémy měst a obcí. Aktuálně svaz reprezentuje 2686 obcí. Jeho účastníky v úvodu přivítal primátor Plzně Martin Zrzavecký, člen předsednictva svazu.

Fotografie: A. Jarošová

„Jsem rád, že se sněm koná právě v Plzni, Plzeň je připravena být k vám přívětivá. Máme co nabídnout a i jako město můžeme inspirovat kolegy starosty a primátory.  Třeba co se týče dopravy, kultury či smart projektů,“ uvedl primátor. Setkání starostů a primátorů má podle něj význam, může být velkým pomocníkem ve světě měnícího se právního prostředí. „Dnešní společnost je hodně rychlá a změny bohužel nejdou ruku v ruce s legislativou. Města a obce jsou tak často svazovány právními předpisy a zejména pro ty malé s neuvolněnými starosty je velmi složité se v nich vyznat,“ vysvětlil primátor.

Fotografie: A. Jarošová

Podle předsedy Svazu měst a obcí ČR a starosty Kyjova Františka Lukla svaz k dnešnímu dni reprezentuje 2686 obcí, tedy osm milionů a čtyři sta tisíc obyvatel. „Torpédovali jsme například převod kompetencí v povolování dřevin z jedniček na dvojky, rozběhla se reforma financování školství, máme nakročeno ke zvýšení podílu na DPH v rámci rozpočtového určení daní, těch věcí je daleko víc. Stačí si jen uvědomit, že kancelář svazu ročně připomínkuje víc než 300 návrhů právních předpisů,“ řekl v úvodu účastníkům František Lukl.

Fotografie: A. Jarošová

Sněm je tradičně nejdůležitější akcí svazu, koná se jednou za dva roky. Konferenční část dvoudenní akce v Plzni doplní část společenská. Starostové budou moci například absolvovat jednu z disciplín olympijského víceboje a výsledky si porovnat s výkony uznávaných šampionů. Na místě konání, tedy v Parkhotelu Plzeň, navíc bude jeden z olympioniků.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 18. 5. 2017, Pecuch Martin