Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Pět let bude stát v čele plzeňského divadla…

Pět let bude stát v čele plzeňského divadla Martin Otava

Pět let bude stát v čele plzeňského divadla Martin Otava

Foto: V. Lokajíček

Funkce ředitele Divadla J. K. Tyla se dnes oficiálně ujal Martin Otava, který do Plzně přichází z libereckého Divadla F. X. Šaldy. S divadlem spojil celý svůj profesní život. Vystudoval herectví a operní zpěv na Pražské konzervatoři. Několik let strávil v hereckém angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích, v Divadle na Vinohradech, v Hudebním divadle Karlín a v Kolíně. Stále více ho ale lákala režie. V roce 1992 poprvé režíroval Fausta a Markétku v Liberci. Jako režisér inscenoval mnoho desítek oper pro české, ale i zahraniční scény. Divadlo F. X. Šaldy vedl od roku 2009.

S plzeňským pětisouborovým divadlem se Martin Otava seznamoval již od ledna letošního roku. „Divadlo není fabrika, ale svět sám pro sebe, který by měl mít zvláštní ´klima´. V Plzni ani v dalších divadlech u nás ho už moc není, protože soubory staví především na hostech, a tento duch se trochu vytrácí. Ale když se tomu pomůže, může to ještě začít fungovat. Musí. Když je dobře uvnitř, tak je stejně dobrá reakce z venku směrem k divadlu,“ zněla odpověď Martina Otavy v květnu letošního roku na otázku, kam by se mělo plzeňské divadlo pod jeho vedením ubírat.

Martina Otavu oficiálně do funkce uvedla náměstkyně primátora pro kulturu a cestovní ruch Eva Herinková. Popřála mu úspěšné spravování pěti souborů, hodně energie a spokojené návštěvníky.

Zveřejněno: 1. 9. 2014, Pecuch Martin