Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Pedagog a milovník filmu Jan Kastner by se…

Pedagog a milovník filmu Jan Kastner by se dožil sedmdesáti let

Pedagog, publicista, znalec a milovník filmu, literatury a umění Jan Kastner by se ve středu 24. dubna 2024 dožil 70 let.

„Dlouhá desetiletí byli plzeňští filmoví fanoušci zvyklí, že se jim každé úterý při projekcích filmového klubu dostalo jeho zasvěceného komentáře. Jméno Jana Kastnera bylo totiž neodmyslitelně spojeno s Filmovým klubem Plzeň. Byl jeho dlouholetým průvodcem a organizátorem, který mnohdy musel vynaložit hodně energie na to, aby klub udržel. Za jeho přínosné působení ve Filmovém klubu Plzeň a jeho dlouholetou pedagogickou činnost bylo Janu Kastnerovi in memoriam uděleno ocenění Pečeť města Plzně,“ vzpomněla na plzeňského rodáka radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.

240424_Jan_Kastner_1

Jan Kastner (zdroj foto: Facebook SPUŠ a ZUŠ Zámeček)

Jan Kastner absolvoval Pedagogickou fakultu Západočeské univerzity (ZUČ) v Plzni, obor český jazyk a literatura. Tři roky působil jako profesionální programový ředitel festivalu českých filmů Finále Plzeň. Vyučoval na základní škole, později na Soukromé střední uměleckoprůmyslové škole Zámeček a na katedře filozofie Filozofické fakulty ZUČ. Spolupracoval s Českým rozhlasem Plzeň. V roce 2013 byl ministrem kultury jmenován expertem Státního fondu kinematografie, stal se také předsedou Asociace českých filmových klubů. Připravoval pořady pro Západočeskou galerii v Plzni, pravidelně se účastnil Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, ale i jiných evropských přehlídek. Jeho zasvěcené komentáře z filmového dění zveřejňovala řada médií.

Jan Kastner zemřel 29. října 2017 na velmi zákeřnou a rychle postupující nemoc. „Honza měl rád svět a svět měl rád jeho. To se jen tak o někom říct nedá,“ uvedl bezprostředně po jeho úmrtí umělecký ředitel Zámečku Jaroslav Šindelář pro Plzeňský deník. Pohřben je na Ústředním hřbitově v Plzni. Náhrobek mu vyrobil sochař a kameník Vojtěch Soukup a jeho portrét vytvořila studentka Zámečku Simona Týmlová.

Editace textu: Hana Josefová

Zveřejněno: 24. 4. 2024, Martin Pecuch