Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Park sv. Jiří ožije v srpnu mytologií draků

Park sv. Jiří ožije v srpnu mytologií draků

Ilustrační obrázek

Mezinárodní landartový festival Stopy draka v krajině a lidech se uskuteční v srpnu v plzeňské části Doubravka. Zájemci si budou moci prohlédnout díla vytvořená pro danou krajinu na dračí témata, připraveny budou workshopy, návštěvníci také získají informace o dračích legendách a mýtech.

V rámci čtrnáctidenního workshopu, jenž se koná jako součást projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, se v srpnu sjedou umělci z Německa, Maďarska a Polska do parku sv. Jiří, instalovat tam budou části draka po svém a v originálním pojetí. Lidé se mohou přijít podívat na vznik dračích artefaktů a zhlédnout umělce přímo při práci. V sobotu 29. srpna se pak uskuteční slavnostní odhalení landartových děl během jednodenního festivalu.

Ilustrační obrázek - Dračí slzy

„Okouzlující prostředí parku sv. Jiří, který se nachází na soutoku Úslavy a Berounky, jsme vybrali pro náš landartový festival záměrně. Ačkoli se jedná o nádherný kout Plzně, je tak trochu zapomenutý. A symbolika draka se ke sv. Jiří jednoznačně hodí. Lidé se mohou těšit na Dračí oko Antona Robla z Německa, jež bude instalováno již od 16. srpna, Dračí křídla Urszuly Forczek Brataniec z Polska, maďarský umělec Kabai Róbert nainstaluje do parku Dračí křídla, do řeky pak Dračí stopy,“ přiblížila Klára Salzmann, manažerka krajinářských projektů Plzně 2015.

Součástí projektu jsou také workshopy. „Landartová dílna se bude konat nejen poslední prázdninovou sobotu, ale také v pátek 21. a 28. srpna pod vedením skotské landartové umělkyně Patricie Leighton, která je v Plzni díky programu uměleckých rezidencí Open A.i.R.,“ doplnila Klára Salzmann.

Ilustrační obrázek - Dračí křídla

Sobotní festival chystá kromě tvořivých dílen, jarmarku a besed s odborníky na téma příběhy a mytologie draků i koncert české skupiny Yellow Sisters. Vstup na celodenní akci je zdarma.

Festival ale začne již o několik dní dříve, zájemci se mohou zúčastnit meditačního semináře Cítění, paměť a vize s Monikou Michaelovou či týdenní poutě Řeky, a to od 21. srpna. „Meditační seminář je určený pro ženy, muže i celé rodiny. Budeme se pohybovat v prostoru parku sv. Jiří a uvolňovat se z konceptuálních limitů mysli do živého spojení s místem, jeho pamětí a vizí, kterou pro nás má,“ uvedla Monika Michaelová.

Ilustrační obrázek - Dračí hřbet

Zveřejněno: 29. 7. 2015, Pecuch Martin