Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Památku obětí heydrichiády uctili lidé v…

Památku obětí heydrichiády uctili lidé v Lobzích

Památku obětí heydrichiády uctili lidé v Lobzích

Památku dvanácti lidí popravených v době druhého stanného práva na vojenské střelnici v Lobzích uctili dnes Plzeňané a zástupci města. První náměstek primátora Martin Baxa společně s náměstkyní Evou Herinkovou položili květiny u plastiky připomínající události z roku 1942. Vzpomínkového setkání se zúčastnili také zástupci Plzeňského kraje, městských obvodů, oblastního sdružení Českého svazu bojovníků za svobodu, Svazu letců a dalších spolků.

„Díky iniciativě Českého svazu bojovníků za svobodu se tento pietní akt koná už potřetí a každým rokem je zde více návštěvníků. Mám z toho radost, neboť stojíme na místě, které je opravdu tragické. Právě zde stáli ti, kteří byli v roce 1942 popravováni, do tohoto písečného valu se zarývaly kulky, je to místo, kde člověku mrazí a současně zde cítíme velké dojetí. Připomínáme si lidi, kteří obstáli v situaci, jež byla mimořádně složitá, a já se při těchto příležitostech znovu ptám, jak bych obstál já, jak bychom obstáli my všichni,“ řekl přítomným první náměstek primátora Martin Baxa.

Na místě bývalého popraviště byla v době od 28. května do 15. června 1942 zastřelena rodina železničního penzisty Václava Stehlíka, která poskytla na přelomu roku 1941 a 1942 první úkryt parašutistům Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi ze skupiny Anthropoid. Dále byli o život připraveni Alois Vágner a Josef Pašek z Krašovic za ukrývání střelné zbraně a strojvůdce Rudolf Šváb za schvalování atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Za stejné provinění a za tajný poslech zahraničního rozhlasu byli v Lobzích popraveni Václav Cafourek a jeho osmnáctiletá neteř Blažena Fenclová z Třemošné. Nedávno zjištěnou dvanáctou obětí byl tulák Josef Vilde, jenž byl bez řádného procesu a soudu popraven.

Autorkou památníku je plzeňská sochařka Marie Uchytilová, jež vytvořila také pomník lidických dětí. V Lobzích byla plastika odhalena v roce 1949.

Zveřejněno: 15. 6. 2015, Pecuch Martin