Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Oprava tramvajových tratí U Zvonu omezí…

Oprava tramvajových tratí U Zvonu omezí dopravu

Pohled z BCB Plzeň na prostor U Zvonu

Ilustrační foto: pohled z BCB Plzeň na prostor U Zvonu

Rozsáhlá rekonstrukce tramvajové trati v prostoru U Zvonu začne v březnu letošního roku. Součástí projektu je kromě výměny kolejí také oprava komunikací, parkovacích míst a obnova zeleně. Počítá se také s úpravami inženýrských sítí včetně jejich přeložek v souvislosti s uvažovanou výstavbou Západočeské galerie na místě zbouraného domu U Zvonu.

Celkové náklady jsou odhadovány na více než 145 milionů korun. Práce by měly skončit do konce dubna roku 2015.

„Obnova kolejí se uskuteční v úseku mezi mostem U Jána a mostem přes Mlýnskou strouhu. Rekonstrukce je nevyhnutelná z důvodu havarijního stavu tramvajové trati a výhybek. Tramvaje zde musí v současné době projíždět sníženou rychlostí,“ uvádí Ondřej Prokop, vedoucí oddělení přípravy komunikací a mostů z odboru investic magistrátu.

Součástí projektu je také obnova točny U Zvonu, kde se budou moci otáčet tramvaje ze Slovan a Světovaru, a také ve směru od Skvrňan.

„Toto opatření je vhodným řešením v případě výluk na všech tramvajových tratích. Mimo jiné pomůže předejít případnému kolapsu tramvajové dopravy ve městě,“ vysvětluje Ondřej Prokop.

V rámci stavebních úprav se počítá s přesunem tramvajových zastávek k chodníkům. Nebude už proto nutné přecházet frekventovanou komunikaci. Cestujících by se rekonstrukce příliš dotknout neměla, protože tramvaje budou jezdit po provizorní trati. „Počítá se pouze s několika krátkodobými víkendovými výlukami,“ dodává Ondřej Prokop. Největším omezením bude zrušení stávajících tramvajových zastávek Anglické nábřeží. Po celou dobu stavby bude uvedený úsek uzavřen pro automobilovou dopravu s výjimkou zásobování a integrovaného záchranného systému. Větší komplikace způsobí cestujícím tramvajemi rekonstrukce koleje v Pražské ulici v úseku od Mlýnské strouhy přes náměstí Republiky až do Solní ulice. V tomto případě budou tramvajové linky č. 1 a 2 rozděleny na dvě části. Stavba se uskuteční v souběhu s rekonstrukcí v prostoru U Zvonu v období od června do září letošního roku. I tady je důvodem oprav špatný technický stav trati. Výluky využijí rovněž správci inženýrských sítí k jejich sanaci.

Zveřejněno: 18. 2. 2014, Pecuch Martin