Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Oprava sochy anděla na náhrobku J. K. Tyla…

Oprava sochy anděla na náhrobku J. K. Tyla vyjde na několik desítek tisíc korun

Na zhruba 70 tisíc korun vyjde podle Správy veřejného statku města Plzně oprava sochy Smutečního anděla na náhrobku J. K. Tyla na Mikulášském hřbitově, které na konci června vandalové urazili pravou ruku s věncem. Novou ruku držící vavřínový věnec bude nutné nechat vysekat z přírodního pískovce. „Vzhledem k náročnosti prací není možné stanovit přesně termín, kdy bude ruka osazena zpět,“ uvedla Ilona Pelíšková ze Správy veřejného statku města Plzně, městské příspěvkové organizace, jež spravuje a udržuje veřejně přístupný majetek města.

Socha Smutečního anděla na náhrobku J. K. Tyla na Mikulášském hřbitověSocha Smutečního anděla na náhrobku J. K. Tyla na Mikulášském hřbitově
Socha Smutečního anděla (foto: Správa veřejného statku města Plzně)

Významný český dramatik a divadelník Josef Kajetán Tyl zemřel v Plzni 11. července 1856, pochován je právě na Mikulášském hřbitově. Protože původní pomník na hrobě byl ve špatném stavu, nechalo město před pěti lety místo upravit, historický pomník zakonzervovat a uložit do depozitáře, a na místo původního umístilo kopii pomníku. Vznikl podle historické fotodokumentace vzhledu náhrobku a podle odlitku sochařského díla po jeho úpravě, při níž byly očištěny nepůvodní doplňky. Dominantu pomníku tvoří právě socha truchlícího anděla.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 10. 8. 2016, Pecuch Martin