Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Ocenění Křesadlo 2015 už zná své majitele

Ocenění Křesadlo 2015 už zná své majitele

Manželé, jejichž občanské sdružení pomáhá nadějným hudebníkům, a dva aktivní mladí muži věnující podstatnou část svého volného času ostatním. To jsou držitelé Křesadla 2015. Výsledky jubilejního desátého ročníku ocenění pro dobrovolníky z Plzeňského kraje byly vyhlášeny v pátek 25. září v malém sále v prostorách DEPO 2015 v Plzni. Kromě tří hlavních cen porota udělila i dvě zvláštní ceny, jednu skupinovou a druhou individuální.

Hlavní ocenění Křesadlo 2015 získali manželé Jana a Marek Roštíkovi, kteří po tragické smrti svého syna, nadějného trumpetisty, založili sdružení „Svět podle Jakuba“. Prostřednictvím něj podporují mladé hudebníky ve studiu a osobním růstu. Sdružení také obnovuje vzácné varhany v kostele sv. Barbory v Manětíně, iniciovalo vznik symfonií 5 řek, kdy pět skladatelů zkomponovalo pro projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 pět symfonických vět, či pořádá festival dětské a studentské tvorby.

Jana a Marek Roštíkovi

Druhým držitelem ocenění je Štěpán Stoček, který se velice aktivně věnuje práci s mládeží. Spolupracuje při přípravě mimoškolních aktivit SK ASK Klubu cestovatelů Plzeň, pořádá Klub deskových her, spolupodílí se na zaštítění prestižního mezinárodního Programu Ceny vévody z Edinburghu. „Ve vlastním čase pořádá a organizuje filmové projekce v Kačabě. Je aktivním členem Festina lente, podílí se na organizaci výletů osob se zdravotním handicapem, organizuje vozíčkářské tábory a podporuje studenty ke smysluplným dobrovolnickým aktivitám širokého záběru,“ uvedla Pavlína Brabcová z  Dobrovolnické Regionální Agentury DoRA.

Štěpán Stoček

Třetím oceněným je dobrovolník TOTEMU Jáchym Wiesner, jenž se věnuje šestnáctiletému chlapci, který je po těžké autonehodě už šest let postižen kvadruplegií, kdy je fyzicky odkázán na nemocniční lůžko. „V okamžiku, kdy byla legislativně ukončena povinná školní docházka a za chlapcem přestal docházet učitel, nastalo v jeho životě velké prázdné místo. Naplnil ho právě Jáchym a začal s chlapcem okamžitě pracovat,“ popsala Pavlína Brabcová. V Jáchymovi těžce postižený mladík získal učitele i kamaráda.

Jáchym Wiesner

Kromě hlavních ocenění udělila porota složená ze zástupců Krajského úřadu Plzeňského kraje, Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně, Městského obvodu Plzeň 1 a pořádající organizace DoRA a Plzeň 2015 dvě zvláštní ceny. Jedna z nich míří do Klatov. Získaly ji dívky Kristýna Toušová, Vendula Lesková, Kamila Suranová, Martina Petrášková, Klára Kurimčáková, Anna-Kristýna Pešlová a Lenka Jiříková, které už několik let pomáhají lidem s mentálním postižením a seniorům z klatovské Diakonie ČCE a Charity. Druhé zvláštní ocenění převzal Zdeněk Černý. Od roku 2011 působí v Městské charitě Plzeň, kde intenzivně pracuje s lidmi bez domova a na ulici.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 29. 9. 2015, Pecuch Martin