Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Obecně prospěšná společnost Plzeň 2015 změní…

Obecně prospěšná společnost Plzeň 2015 změní právní formu, bude ústavem

DEPO2015

Ilustrační obrázek

Zastupitelé města Plzně ve čtvrtek schválili změnu právní formy společnosti Plzeň 2015. Od ledna 2016 se stane ústavem založeným na dobu neurčitou. Hlavním smyslem transformace společnosti je trvalá udržitelnost a rozvíjení odkazu projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Dalšími důvody pro změnu jsou efektivní zhodnocení investice, kterou město do projektu vložilo, a také pokračování zásadních projektů vzniklých v průběhu naplňování programu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

„Ústav představuje nový prvek, který zachovává výhody obecně prospěšné společnosti, tedy například to, že neslouží primárně ke generování zisku, avšak má volnější pravidla. Ta mu umožňují provozovat vedlejší činnost, díky níž může získávat finanční prostředky na podporu své hlavní činnosti,“ vysvětil náměstek primátora Martin Baxa. Transformaci společnosti na ústav ještě musí schválit správní rada společnosti Plzeň 2015, jež bude mít nově místo šesti devět členů.

Plzeň 2015, která funguje jako moderní kulturní instituce pohybující se mezi žánry i mezi oblastmi kultury, cestovního ruchu a komerce, se od ledna zaměří na tři základní pilíře. Bude to rozvoj kreativních průmyslů, rozvoj uměleckých a participativních projektů zapojujících širokou veřejnost (např. Evropský den sousedů, dobrovolnictví v kultuře, interaktivní výstavy, umělecké rezidence nebo Česko-bavorské dny) a realizace akcí pro podporu kulturního turismu a evropské spolupráce (Festival světla, Skryté město a jiné).

Detailní Strategii ústavu Plzeň 2015 dostanou k projednání zastupitelé města letos v prosinci. „Pro rok 2016 se předpokládá, že bude ústavem provozován objekt kulturního domu Peklo. Předmětem dalších jednání bude též lokalizace kreativní zóny, již by měl ústav v souladu s předmětem své činnosti spravovat,“ doplnil Martin Baxa.

Plzeň dosud vynaložila v rámci neinvestičních výdajů na přípravu a realizaci projektu Evropské hlavní město kultury celkem 474,7 milionu korun, přičemž z Ministerstva kultury ČR na něj získala dotaci 100 milionů korun.

Další informace najdete na www.plzen2015.cz.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 12. 10. 2015, Pecuch Martin